Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Më shpejtë se drita

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Administratori
Administrator
Administrator
Administratori


Numri i postimeve : 1038
Pikët : 26405
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 33
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

Më shpejtë se drita Empty
MesazhTitulli: Më shpejtë se drita   Më shpejtë se drita Icon_minitime12th December 2011, 07:51

Më shpejtë se drita

Më shpejtë se drita (u39u)drita%20rreze%20eksperiment%2026543

Shkencëtarët pretendojnë se kanë matur një thërrmijë atomike me shpejtësi më të madhe se ajo e dritës.



Shkencëtarët kanë bërë një zbulim i cili, nëse vërtetohet, mund të ndryshojë ligjet e fizikës.
Një grup shkencëtarësh ndërkombëtar thotë se ka matur një thërmijë nën-atomike, e quajtur neutrino, të lëvizë më shpejt se shpejtësia e dritës – diçka kjo që konsiderohej e pamundur.
Një përshpejtues (akselator) thërmijash dërgoi një tufë neutrinosh në një largësi prej 730 kilometrash, nga Qendra Evropiane për Kerkimet Bërthamore në Zvicër deri në një laborator në Itali. Shkencëtarët thanë se ata ishin shumë të habitur kur vunë re se neutrinot e kishin bërë këtë distancë brenda 60 nano-sekondash, pra më shpejt se shpejtësia e dritës.
Teoria e relativitetit e Albert Ainstaijnit e vitit 1905 është një gur themeli për regullat e fizikës moderne dhe ajo bazohet mbi idenë se asgjë nuk lëviz më shpejt se drita.
Nëse ky zbulim mbi neutrinot vërtetohet, ai do të hedhë dyshime mbi shumicën e zbulimeve të bëra mbi mënyrën se si funksionon universi. /zia/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://uni-prizren.albanianforum.net
 
Më shpejtë se drita
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si t'a zgjedhim detyren me shpejte - Matematike
» Drita e diellit demton inteligjencen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Working :: Shkenca-
Kërce tek: