Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Universiteti i Prizrenit - Wikipedia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16513
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Universiteti i Prizrenit - Wikipedia   15th October 2011, 20:35

Universiteti i Prizrenit
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

Universiteti i Prizrenit është universiteti i dytë publik në Kosovë. I cilësuar si universitet ndërkombëtar që do pranoj studentë perveç nga Kosova edhe nga vendet e rajonit.

I akredituar në këto drejtime :


Tabela e përmbajtjeve


1 Administrim Biznesi
1.1 Programi Studiues
1.2 Kush duhet te studioj këtë drejtim ?
1.3 Objektivat studimore
1.4 Përmbajtja
1.5 Vlerësimi përfundimtar
2 Menaxhment Ndërkombëtarë
2.1 Programi Studiues
2.2 Kush duhet te studioj kete drejtim ?
2.3 Objektivat studimore
2.4 Përmbajtja
2.5 Vlerësimi përfundimtar
3 Software Design
3.1 Programi Studiues
3.2 Kush duhet te studioj kete drejtim ?
3.3 Objektivat studimore
3.4 Përmbajtja
3.5 Vleresimi përfundimtar


Administrim Biznesi

Programi Studiues

Programi BSc Administrim Biznesi i bazuar në përvojat më të mira ndërkombëtare dhe i kombinuar me analizën e problemeve reale të bizneseve, do t’u ofrojë studentëve shkathtësi të cilat mundësojnë aplikimin e njohurive teorike dhe praktike në aktivitetet biznesore moderne. Studentët do të kenë mundësi t’i nënshtrohen një procesi mësimorë të bazuar në praktikat më të mira. Të diplomuarit do të përgatiten për aplikimin e njohurive në kompani në të gjitha industritë, dhe do të specializohen në tri drejtime : Banka dhe Financa, Ndërmarrësi dhe Inovacion, dhe Raportim Financiar.

Kush duhet te studioj këtë drejtim ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur ? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur ?

Programi BSc Administrim Biznesi është posaçërisht i dizajnuar për studentët e talentuar që dëshirojnë të fitojnë njohuri në administrim biznesi, gjuhë të huaja, teknologji informative, shkathtësi komunikimi dhe punë ekipore, dhe të aplikojnë këto njohuri në një diversitet të problemeve ekonomike. Njohuritë praktike studentët do të kenë mundësi të përvetësojnë në vizita studimore jashtë vendit dhe duke vijuar programin e praktikës në korporata dhe organizata të ndryshme.


Objektivat studimore

Objektiv themelor i Programit BSc Administrim Biznesi është të mësuarit e koncepteve fundamentale në fushën e administrimit të bizneseve moderne. Ky program do t’i pajisë studentët me njohuri mbi metodat kualitative dhe kuantitative për vendimmarrje, do të avancojë shkathtësitë e studentëve për aplikimin e njohurive të fituara në fushën e bankave dhe financave, raportimit financiar, ndërmarrësisë, marketingut, teknologjisë informative, shkathtësive në komunikim dhe punë ekipore, etj. në sektorë publik dhe privat. Rrjedhimisht, të diplomuarit do të kualifikohen për pozita në fusha si menaxhment financiar, banka, kompani tjera financiare, kontabilitet dhe financa, menaxhment të resurseve njerëzore, marketing, sektor publik, etj. Të diplomuarit do të fitojnë shkathtësi për t’iu përshtatur nevojave të tregut dhe do të jenë të aftë të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit përmes zhvillimit të aftësive komunikuese, në gjuhë amtare dhe gjuhë të huaja, që janë të domosdoshme në biznesin modern.


Përmbajtja

Programi BSc Administrim Biznesi do të aftësojë studentët në këto lëndë :

VITI I

Ekonomiks Biznesi

Marketing

Menaxhment

Matematikë

Kontabilitet

Ekonomiks

Financa

Statistikë

Sociologji

Gjuhë të Huaja

VITI II

Informatikë

Raportimi Financiar dhe Tatimet

Instrumentet Financiare dhe Tregjet Financiare

Marketing

Mikroekonomi

Makroekonomi

Bazat e së Drejtës dhe Ligji i Kontratave

Puna Shkencore, Moderimi dhe Prezantimi

Ekonomiks dhe Logjistikë e Prodhimit

Menaxhment

Ekonomi Ndërkombëtare

Financa Publike

Gjuhë të Huaja

Lëndët Specialistike në Banka dhe Financa

Lëndët Specialistike në Raportim Financiar

Lëndët Specialistike në Ndërmarrësi dhe Inovacion

VITI III

Kërkime Empirike në Ekonomi dhe Shkenca Sociale

Administrim Biznesi i Aplikuar

Ligji Fiskal

Informacioni dhe Menaxhmenti i Dijes

Puna Ekipore dhe Menaxhmenti i Konflikteve

Ndërmarrësi

Biznes dhe Ekonomiks

Teknologji Informative dhe Statistikë

Zhvillimi i Ndërmarrjes dhe Plani i Biznesit

Ligji i Punës dhe Sigurimi Social

E Drejta Biznesore

Gjuhë të Huaja

Lëndët Specialistike në Banka dhe Financa

Lëndët Specialistike në Raportim Financiar

Lëndët Specialistike në Ndërmarrësi dhe Inovacion


Vlerësimi përfundimtar

Pas përfundimit të studimeve, studentët do të pajisen me diplomë që do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të jenë në gjendje të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimitMenaxhment Ndërkombëtarë
Programi Studiues

Globalizimi një kohë të gjatë është bërë realitet në të cilin bizneset operojnë. Programi BA Menaxhment Ndërkombëtarë i bazuar në përvojat më të mira ndërkombëtare dhe kombinimi me analizën e problemeve reale të bizneseve, do t’u ofrojë studentëve shkathtësi të cilat mundësojnë aplikimin e njohurive teorike dhe praktike në aktivitetet biznesore moderne. Studentët do të kenë mundësi t’i nënshtrohen një procesi mësimorë të bazuar në praktikat më të mira. Të diplomuarit do të përgatiten për aplikimin e njohurive në kompani në të gjitha industritë, posaçërisht kompani eksportuese, banka dhe institucione tjera financiare, kompani që ofrojnë konsulencë, menaxhment financiar dhe menaxhment të projekteve, marketing, kontabilitet, etj.


Kush duhet te studioj kete drejtim ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur ?

Programi BA Menaxhment Ndërkombëtarë është posaçërisht i dizajnuar për studentët e talentuar që dëshirojnë të fitojnë njohuri në biznes dhe menaxhment, ekonomiks, gjuhë të huaja, shkathtësi komunikimi dhe punë ekipore, njohuri kompjuterike, dizajn të projekteve dhe të aplikojnë këto njohuri në një diversitet të problemeve ekonomike. Njohuritë praktike studentët do të kenë mundësi të përvetësojnë në vizita studimore jashtë vendit dhe duke vijuar programin e praktikës në korporata dhe organizata të ndryshme.


Objektivat studimore

Objektiv themelor i Programit BA Menaxhment Ndërkombëtarë është të mësuarit e koncepteve fundamentale në menaxhment të organizatave ndërkombëtare. Ky program do t’i pajisë studentët me njohuri për vendimmarrje dhe analizë të të dhënave ; do të avancojë shkathtësitë e studentëve për aplikimin e strategjive të ndryshme të marketingut të zbatuara nga firmat e suksesshme ; do të mësojë studentët mbi teknikat për analiza financiare dhe kontroll në rrethanat moderne biznesore ; do të ofrojë studentëve njohuritë e nevojshme për të udhëhequr në mënyrë etike operacionet biznesore për produktivitet dhe performancë. Të diplomuarit do të kualifikohen për pozita në fusha si menaxhment të marketingut dhe distribuim, kontabilitet dhe financa, menaxhment të resurseve njerëzore, etj. Të diplomuarit do të fitojnë shkathtësi për t’iu përshtatur nevojave të tregut dhe do të jenë të aftë të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit përmes zhvillimit të aftësive komunikuese, në gjuhë amtare dhe gjuhë të huaja, që janë të domosdoshme në rrethinën biznesore globale.


Përmbajtja

Programi BA Menaxhment Ndërkombëtarë do të aftësojë studentët në këto lëndë :

VITI I

Kontabilitet 1 dhe 2

Financa 1 dhe 2

Biznes Ndërkombëtarë

Manaxhment

Bazat e së Drejtës

Bazat e Marketingut

Retorikë dhe Teknika të Prezantimit

Ekonomi e Aplikuar

Marketing B2B

Menaxhment i Projekteve, Proceseve dhe Operacioneve

Metoda Kuantitative për Biznes

Punë Ekipore

Gjuhë të Huaja

Lëndë Zgjedhore :

Sjellja e Konsumatorit

Strategjitë e Hyrjes në Treg

Analizë e Bilancit të Gjendjes dhe Vlerësimi i Korporatës

Kontroll Menaxherial

VITI II

Kontabilitet 3

Ligji i Konkurrencës dhe të Drejtave të Pronësisë Intelektuale

Ligji i Korporatave

Tregti e Jashtme

Teknologji Informative 1dhe 2

Projekte/Raste Studimore

Menaxhment Multikulturorë

Ligji i BE -së

Programi i Praktikës

Gjuhë të Huaja

Lëndë Zgjedhore:

Komunikimi në Treg

Shërbimet dhe Marketingu

Standardet Ndërkombëtare të Kontabilitetit

Financa Ndërkombëtare

VITI III

Komunikimi Ndërmjet Kulturave

Menaxhment Ndërkombëtarë

Aspektet Kulturore të Biznesit Ndërkombëtarë

Ndërmarrësi

Zhvillim i Karrierës

Menaxhmenti i Burimeve Njerëzorë

Arbitrazhi Ndërkombëtarë

Ligji i Punës

Bazat e së Drejtës Ndërkombëtare

Projekte/Raste Studimore

Marketing Strategjik

Gjuhë të Huaja

Lëndë Zgjedhore

Logjistikë dhe Distribuim Ndërkombëtarë

Menaxhmenti i Çmimeve

Raste Studimore në Kontabilitet

Raste Studimore në Financa
[redakto] Vlerësimi përfundimtar

Pas përfundimit të studimeve, studentët do të pajisen me diplomë që do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të jenë në gjendje të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit


Software Design
Programi Studiues

Inxhinierimi Softuerik si fushë e mundshme e karrierës suaj përfshin sfida të mëdha teknologjike duke filluar nga dizajnimi, konceptimi i detajeve e deri te implementimi I paketave softuerike. Aplikacionet praktike përmbajnë teknologji të reja në “mobile computing”, Intranet si dhe “work-flow” sistemet. Ky program bachelor Software Design, përfshinë mësimin e teknikave të cilat rrisin produktivitetin e zhvillimit Softuerik si dhe përdorimin e tij duke përfshirë çdo fazë të jetës softuerike.


Kush duhet te studioj kete drejtim ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur ? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur ?

JENI I PASIONUAR DHE DESHIRONI TE SJELLNI RISI NE TEKNOLOGJINE E IT-SE. ATEHERE TEK NE GJENI MJETET DHE DIJEN E NEVOJSHME PER TU JE BERE TE SUKSES'SHEM.

Programi Software Design është posaçërisht i dizajnuar për studentët e talentuar që dëshirojnë të fitojnë njohuri në Dizajnimi e Softuerëve, në Inxhinierimin Softuerik apo në Teknologjitë e Internetit. Me karrierën si Absolvent Bachelor mund të filloni menjëher në fushën e Zhvillimit të Softuerëve nëpër kompani, nëpër Banka dhe Institucionet tjera Financiare, Internet-Provider Kompanitë, ICT etj. Nëpër këto institucione ju mund të punoni si system-analyst, system -modelling apo implementim, si quality-manager, por edhe si senior-software inxhinier dhe project-manager. Ju do të aftësoheni edhe të zhvilloni aplikacione klasike standalone, softuerët e sistemeve machine-oriented si dhe sistemet e distribuuara client-server. Pas një praktike disavjeqare mund të llogarisni edhe në pozicionet udhëheqëse. Mundësia që puna juaj të jetë pjesë edhe e projekteve ndërkombëtare paraqet gjithashtu një nxitje shtesë për ju.


Objektivat studimore

STUDIMI JUAJ JU OFRON NJOHURI TE SHKELQYESHME TEKNIKE . POR NJE RENDESI E VEQANTE I KUSHTOHET EDHE AFTESIVE PER TE VENDOSUR DHE PER TE UDHEHEQUR NE BOTEN E BIZNESIT.

Objektiv themelor i Programit Software Design është të mësuarit e teknologjisë së programimit, matematika, rrjetat dhe sistemet e distribuuara, modelimi 3D, pastaj sistemi operativ Linux, por edhe anglishtja dhe aspektet juridike në lidhje me “copyright”. NJOHURITE E JUAJA TE FITUARA PRAKTIKE JU MUNDESOJNE NJE QASJE TE MENJEHERSHME NE BOTEN PROFESIONALE. SI ALTERNATIVE JU MUNDESOHET EDHE QE TE THELLOHENI NE STUDIMET MASTER brenda apo jasht vendit. Studimi juaj shkencor, në bashkveprim edhe me kompetencat dhe praktikat e juja të fitura sociale ju mundëson që të merrni përsipër detyra të rëndësishme dhe komplekse në fushën e sektorit të zhvillimit softuerik në pozitat menaxheriale të cilat kërkojnë kombinim të njohurive profesionale dhe kualifikime interdisiplinare. Gjuha e integruar angleze gjatë studimit është parakusht për qasjen e juaj globale në fushën softuerike dhe të industrisë.


Përmbajtja

1. Në vitin e parë të studimeve studentët do të njihen me :

Bazat e programimit, Inxhinierimin Softuerik, Sistemet Operative, Teknologjitë e Rrjetave, Bazat e të Dhënave, si dhe Web-Programimin

Bazat e matematikës

Bazat e anglishtës së biznesit

2. Në vitin e dytë të studimeve studentët do të njihen me :

Teknologjinë e Serverëve, Programimin e Serverëve, Dizajnimin e Softuerëve, Modelimin e Softuerëve, User Interface, dhe Grafaikë Kompjuterike.

Menaxhmenti i IT- Quality, IT - Law, Menaxhimin e Projekteve

Bazat e Ekonomisë

3. Në vitin e tretë të studimeve studentët do të jenë në gjendje të zhvillojnë dhe implementojnë standalone aplikacione si dhe sisteme distributive.


Vleresimi përfundimtar

Pas përfundimit të studimeve, studentët do të pajisen me diplomë që do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të jenë në gjendje të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit. Apo edhe brenda vendit.


www.uni-prizren.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Universiteti i Prizrenit - Wikipedia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Kategoria e njohjes me anëtarët :: Universiteti i Prizrenit-
Kërce tek: