Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Universiteti “Ukshin Hoti” ka arritur memorandum bashkëpunimi me Universitetin Politecnica delle Marche në Ankona të Italisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16363
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Universiteti “Ukshin Hoti” ka arritur memorandum bashkëpunimi me Universitetin Politecnica delle Marche në Ankona të Italisë   3rd October 2015, 22:48

Universiteti “Ukshin Hoti” ka arritur memorandum bashkëpunimi me Universitetin Politecnica delle Marche në Ankona të Italisë

30 Shtator 2015
Universiteti “Ukshin Hoti” ka arritur memorandum bashkëpunimi me Universitetin Politecnica delle Marche në Ankona të Italisë

Rektori Rame Vataj dhe Kryesuesi Bekim Gashi, të mërkurën kanë vazhduan vizatën në Universitetin Politecnica delle Marche në Ankona të Italisë, ku janë takuar me Rektorin e këtij universiteti, Prof. Sauro Longhi dhe prorektorin për marrëdhënie me jashtë prof. Mario Giordano. Në këtë rast, është nënshkruar edhe memorandumi për bashkëpunim në mes të dy universiteteve. Në kuadër të këtij memorandumi ndër të tjera përfshihet pranimi në këtë universitet dhe lirimi nga taksat universitare në studimet e doktoraturës të studentëve nga UPZ, pastaj mbështetja e UPZ-së në themelimin e programeve të reja studimore dhe shkëmbimin e studentëve dhe stafit akademik.

Rektori Vataj foli për të arriturat dhe sfidat si dhe për çështjet specifike që e karakterizojnë Universiteti “Ukshin Hoti”. Edhe kryesuesi Gashi e elaboroi strukturën organizative të universitetit dhe mënyrën e menaxhimit të tij, por dhe rreth punës që po bëhet për themelimin e fakultetit te ri në kuadër të UPZ-së. Gjatë këtij takimi u diskutuan edhe shumë çështje të tjera të cilat kanë të bëjnë me shkëmbimin e studentëve e në veçanti për mundësinë e vazhdimit të studimeve të doktoratës, të stafit dhe studentëve të UPZ në këtë universitet. Në bazë të marrëveshjes së arritur, rektori i këtij universiteti ofroi mundësinë që për studentët që vijnë me rekomandimin e UPZ për studimet e doktoratës (PhD) të lirohen nga të gjitha taksat e universitetit (semestrat dhe taksat tjera administrative) si dhe mundësinë për aplikim në bursat e këtij universiteti për të gjitha shpenzimet tjera. Rektori Vataj kërkoi nga menaxhmenti i këtij universiteti që ta thelloj bashkëpunimin në veçanti në aspektin e projekteve të përbashkëta, hulumtimeve shkencore, evaluimin e stafit akademik dhe administrativ të UPZ, vizitat studimore të stafit dhe studentëve, etj. Më pas në vazhdën e vizitave dhe marrëveshjeve për themelimin e fakultetit të ri u realizua edhe dy vizita të tjera nëpër njësi akademike të këtij universiteti, ku rektori Vataj dhe Kryesuesi Gashi u mirëpritën nga drejtori i departamentit të Shkencave të Jetës dhe Mjedisit, prof. Paolo Mariani. Edhe në këtë rast u kërkua që të krijohet mundësi që së paku një nga stafi i UPZ të regjistrohet në PhD studime pranë këtij fakulteti meqë edhe ne UPZ po punohet të ngrihet një fakultet i tillë. Përgjegjësi i kësaj njësie e siguroj rektorin Vataj që për vitin a ardhshëm akademik ta ndaje një vend për PhD për stafin e UPZ. Vizita vazhdoi në njësinë tjetër, në Fakultetin e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mjedisit, ku u pritën nga drejtori prof. Bruno Mazzeti dhe përgjegjësi i programit studimor të Shkencave të Pyjeve dhe Mjedisit, prof. Carlo Urbinati. Edhe në këtë takim u diskutua rreth përgatitjes për hapjen e fakultetit të ri në UPZ. Edhe në këtë rast UPZ si program model për Shkencat e Pyjeve dhe Mjedisit e ka pikërisht këtë universitet. Përsëri edhe këtu u arrit mirëkuptim që në kuadër të marrëveshjes të dërgohet një student në studimet PhD për Shkencat e Pyjeve dhe Mjedisit dhe eventualisht një tjetër për Shkencat e Ushqimit. Përgjegjësit e këtyre programeve treguan gatishmërinë që të vijnë në UPZ për ta ndihmuar atë për ngritjen e fakultetit të ri të Shkencave të Jetës dhe Mjedisit, sidomos për çështjet e mësimdhënies fillimisht por edhe hulumtimeve të përbashkëta shkencore.

Në fund, Rektori Vataj dhe Kryesuesi Gashi i falënderuan të gjithë menaxhmentin dhe stafin e këtij universiteti për mikpritjen dhe bashkëpunimin e ofruar e sidomos për mundësinë për studimet e doktoratës në këtë universitet pa pagese për stafin dhe studentët e UPZ.

Ndërkaq, rektori i Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren, Prof. Dr. Ramë Vataj dhe Kryesuesi i Këshillit Drejtues Dr. Sc. Bekim Gashi, të hënën kanë zhvilluar një vizitë në Universitetin Ca’ Foscari di Venezia në Itali, të shoqëruar edhe nga Msc. Festim Tafolli, student i këtij universiteti, ku janë pritur nga struktura të larta drejtuese të këtij Universiteti prestigjioz evropian. Në parim gjatë kësaj vizite u arrit pajtueshmëri për shkëmbimin e studentëve nga UPZ dhe Universiteti Ca’ Foscari di Venezia, në veçanti atyre të programeve studimore të ekonomikut; Krijimi i një “Joint Diplome”(Diplomë e përbashkët) me këtë universitet e në veçanti për programin Master në Turizëm dhe Trashëgimi Kulturore; Ardhjen në UPZ të disa profesorëve nga Universiteti Ca’ Foscari di Venezia për mbajtjen e një cikli ligjëratash; Studimet PhD për stafin e UPZ në Universitetin Ca’ Foscari di Venezia; Aplikim të knoë-hoë që është krijuar/ndërtuar në shekuj të tera në Universitetin e Venedikut, në Universitetin e Prizrenit si realitet më i ri por me një strategji afatgjate të konsoliduar dhe ambicioze.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Universiteti “Ukshin Hoti” ka arritur memorandum bashkëpunimi me Universitetin Politecnica delle Marche në Ankona të Italisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Besnik Prishtina:PAS SHËNIMIT TË 30 VJETORIT TË NGJARJEVE TË 1981?
» Hilmi Saraçi: Vrasja e luftëtarëve të Ballit Kombëtar
» Spiunët dhe bashkëpunëtorët e diktaturës, mos lejohen as në media
» Prishtinë: Vritet Diana Kastrati nga ish-bashkëshorti
» Hasime Hoti:Eja t`i ndezim ëndrrat

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Lajmet te Portali :: LAJMET E UPPz-së-
Kërce tek: