Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Administrim Biznesi - UPPZ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Administrim Biznesi - UPPZ   18th February 2011, 18:33

Nga www.uppz.netProgrami Studiues
Programi BSc Administrim Biznesi i bazuar në përvojat më të mira ndërkombëtare dhe i kombinuar me analizën e problemeve reale të bizneseve, do t’u ofrojë studentëve shkathtësi të cilat mundësojnë aplikimin e njohurive teorike dhe praktike në aktivitetet biznesore moderne. Studentët do të kenë mundësi t’i nënshtrohen një procesi mësimorë të bazuar në praktikat më të mira. Të diplomuarit do të përgatiten për aplikimin e njohurive në kompani në të gjitha industritë, dhe do të specializohen në tri drejtime: Banka dhe Financa, Ndërmarrësi dhe Inovacion, dhe Raportim Financiar.

Kush duhet te studioj kete drejtim?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?

Programi BSc Administrim Biznesi është posaçërisht i dizajnuar për studentët e talentuar që dëshirojnë të fitojnë njohuri në administrim biznesi, gjuhë të huaja, teknologji informative, shkathtësi komunikimi dhe punë ekipore, dhe të aplikojnë këto njohuri në një diversitet të problemeve ekonomike. Njohuritë praktike studentët do të kenë mundësi të përvetësojnë në vizita studimore jashtë vendit dhe duke vijuar programin e praktikës në korporata dhe organizata të ndryshme.Objektivat studimore


Objektiv themelor i Programit BSc Administrim Biznesi është të mësuarit e koncepteve fundamentale në fushën e administrimit të bizneseve moderne. Ky program do t’i pajisë studentët me njohuri mbi metodat kualitative dhe kuantitative për vendimmarrje, do të avancojë shkathtësitë e studentëve për aplikimin e njohurive të fituara në fushën e bankave dhe financave, raportimit financiar, ndërmarrësisë, marketingut, teknologjisë informative, shkathtësive në komunikim dhe punë ekipore, etj. në sektorë publik dhe privat. Rrjedhimisht, të diplomuarit do të kualifikohen për pozita në fusha si menaxhment financiar, banka, kompani tjera financiare, kontabilitet dhe financa, menaxhment të resurseve njerëzore, marketing, sektor publik, etj. Të diplomuarit do të fitojnë shkathtësi për t’iu përshtatur nevojave të tregut dhe do të jenë të aftë të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit përmes zhvillimit të aftësive komunikuese, në gjuhë amtare dhe gjuhë të huaja, që janë të domosdoshme në biznesin modern.Permbajtja
Programi BSc Administrim Biznesi do të aftësojë studentët në këto lëndë:

VITI I

Ekonomiks Biznesi

Marketing

Menaxhment

Matematikë

Kontabilitet

Ekonomiks

Financa

Statistikë

Sociologji

Gjuhë të Huaja

VITI II

Informatikë

Raportimi Financiar dhe Tatimet

Instrumentet Financiare dhe Tregjet Financiare

Marketing

Mikroekonomi

Makroekonomi

Bazat e së Drejtës dhe Ligji i Kontratave

Puna Shkencore, Moderimi dhe Prezantimi

Ekonomiks dhe Logjistikë e Prodhimit

Menaxhment

Ekonomi Ndërkombëtare

Financa Publike

Gjuhë të HuajaLëndët Specialistike në Banka dhe Financa

Lëndët Specialistike në Raportim Financiar

Lëndët Specialistike në Ndërmarrësi dhe Inovacion

VITI III

Kërkime Empirike në Ekonomi dhe Shkenca Sociale

Administrim Biznesi i Aplikuar

Ligji Fiskal

Informacioni dhe Menaxhmenti i Dijes

Puna Ekipore dhe Menaxhmenti i Konflikteve

Ndërmarrësi

Biznes dhe Ekonomiks

Teknologji Informative dhe Statistikë

Zhvillimi i Ndërmarrjes dhe Plani i Biznesit

Ligji i Punës dhe Sigurimi Social

E Drejta Biznesore

Gjuhë të HuajaLëndët Specialistike në Banka dhe Financa

Lëndët Specialistike në Raportim Financiar

Lëndët Specialistike në Ndërmarrësi dhe Inovacion

Vleresimi perfundimtar
Pas përfundimit të studimeve, studentët do të pajisen me diplomë që do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të jenë në gjendje të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimitMbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Administrim Biznesi - UPPZ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: