Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Menaxhment Ndërkombëtarë - UPPZ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Menaxhment Ndërkombëtarë - UPPZ   18th February 2011, 18:36

Nga www.uppz.net

Menaxhment NdërkombëtarëProgrami Studiues
Globalizimi një kohë të gjatë është bërë realitet në të cilin bizneset operojnë. Programi BA Menaxhment Ndërkombëtarë i bazuar në përvojat më të mira ndërkombëtare dhe kombinimi me analizën e problemeve reale të bizneseve, do t’u ofrojë studentëve shkathtësi të cilat mundësojnë aplikimin e njohurive teorike dhe praktike në aktivitetet biznesore moderne. Studentët do të kenë mundësi t’i nënshtrohen një procesi mësimorë të bazuar në praktikat më të mira. Të diplomuarit do të përgatiten për aplikimin e njohurive në kompani në të gjitha industritë, posaçërisht kompani eksportuese, banka dhe institucione tjera financiare, kompani që ofrojnë konsulencë, menaxhment financiar dhe menaxhment të projekteve, marketing, kontabilitet, etj.

Kush duhet te studioj kete drejtim?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?

Programi BA Menaxhment Ndërkombëtarë është posaçërisht i dizajnuar për studentët e talentuar që dëshirojnë të fitojnë njohuri në biznes dhe menaxhment, ekonomiks, gjuhë të huaja, shkathtësi komunikimi dhe punë ekipore, njohuri kompjuterike, dizajn të projekteve dhe të aplikojnë këto njohuri në një diversitet të problemeve ekonomike. Njohuritë praktike studentët do të kenë mundësi të përvetësojnë në vizita studimore jashtë vendit dhe duke vijuar programin e praktikës në korporata dhe organizata të ndryshme.Objektivat studimore


Objektiv themelor i Programit BA Menaxhment Ndërkombëtarë është të mësuarit e koncepteve fundamentale në menaxhment të organizatave ndërkombëtare. Ky program do t’i pajisë studentët me njohuri për vendimmarrje dhe analizë të të dhënave; do të avancojë shkathtësitë e studentëve për aplikimin e strategjive të ndryshme të marketingut të zbatuara nga firmat e suksesshme; do të mësojë studentët mbi teknikat për analiza financiare dhe kontroll në rrethanat moderne biznesore; do të ofrojë studentëve njohuritë e nevojshme për të udhëhequr në mënyrë etike operacionet biznesore për produktivitet dhe performancë. Të diplomuarit do të kualifikohen për pozita në fusha si menaxhment të marketingut dhe distribuim, kontabilitet dhe financa, menaxhment të resurseve njerëzore, etj. Të diplomuarit do të fitojnë shkathtësi për t’iu përshtatur nevojave të tregut dhe do të jenë të aftë të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit përmes zhvillimit të aftësive komunikuese, në gjuhë amtare dhe gjuhë të huaja, që janë të domosdoshme në rrethinën biznesore globale.Permbajtja
Programi BA Menaxhment Ndërkombëtarë do të aftësojë studentët në këto lëndë:


VITI I

Kontabilitet 1 dhe 2

Financa 1 dhe 2

Biznes Ndërkombëtarë

Manaxhment

Bazat e së Drejtës

Bazat e Marketingut

Retorikë dhe Teknika të Prezantimit

Ekonomi e Aplikuar

Marketing B2B

Menaxhment i Projekteve, Proceseve dhe Operacioneve

Metoda Kuantitative për Biznes

Punë Ekipore

Gjuhë të HuajaLëndë Zgjedhore:

Sjellja e Konsumatorit

Strategjitë e Hyrjes në Treg

Analizë e Bilancit të Gjendjes dhe Vlerësimi i Korporatës

Kontroll MenaxherialVITI II

Kontabilitet 3

Ligji i Konkurrencës dhe të Drejtave të Pronësisë Intelektuale

Ligji i Korporatave

Tregti e Jashtme

Teknologji Informative 1dhe 2

Projekte/Raste Studimore

Menaxhment Multikulturorë

Ligji i BE -së

Programi i Praktikës

Gjuhë të HuajaLëndë Zgjedhore:

Komunikimi në Treg

Shërbimet dhe Marketingu

Standardet Ndërkombëtare të Kontabilitetit

Financa NdërkombëtareVITI III

Komunikimi Ndërmjet Kulturave

Menaxhment Ndërkombëtarë

Aspektet Kulturore të Biznesit Ndërkombëtarë

Ndërmarrësi

Zhvillim i Karrierës

Menaxhmenti i Burimeve Njerëzorë

Arbitrazhi Ndërkombëtarë

Ligji i Punës

Bazat e së Drejtës Ndërkombëtare

Projekte/Raste Studimore

Marketing Strategjik

Gjuhë të HuajaLëndë Zgjedhore

Logjistikë dhe Distribuim Ndërkombëtarë

Menaxhmenti i Çmimeve

Raste Studimore në Kontabilitet

Raste Studimore në Financa


Vleresimi perfundimtar
Pas përfundimit të studimeve, studentët do të pajisen me diplomë që do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të jenë në gjendje të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimitMbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Menaxhment Ndërkombëtarë - UPPZ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Menaxhment Ndërkombëtar-
Kërce tek: