Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Një orë para televizorit shkurton jetën për 22 minuta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Një orë para televizorit shkurton jetën për 22 minuta   5th February 2012, 20:37

Një orë para televizorit shkurton jetën për 22 minutaHulumtimet e reja sugjerojnë se çdo orë para televizorit shkurton jetën për 22 minuta.Nëse se koha e qëndrimit duke shikuar televizor zgjatet në 5 orë në ditë, jeta shkurtohet për 5 vjet, konstatojnë hulumtimet.

...
Shkencëtarët thonë se jeta joaktive, duke qëndruar ulur, është e rrezikshme po aq sa ishte detyrë që të duhanpirja apo shëndoshja e tepërt.
Në kuadër të hulumtimit akademik, ishte detyrë që të llogaritet se çfarë rreziku paraqet për shekullin e jetës qëndrimi para televizorit. Janë analizuar preferencat e 11 mijë njerëzve më të vjetër se 25 vjeç.
Zbulimet mund të krahasohen me faktorë të tjerë të rrezikut siç janë duhanpirja, pasi që një hulumtim tjetër kishte treguar se një cigare shkurton jetën për 11 minuta, që është ekuivalente e një gjymsë ore shikim i televizorit.
Po kështu është konstatuar se nëse ushtroni për çdo ditë nga 15 minuta, do ta zgjatni jetën për tre vjet, ndërsa nëse dëshironi që të mbroheni nga sëmundjet malinje duhet bërë ushtrime 100 minuta në ditë.Shiko më shumë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Një orë para televizorit shkurton jetën për 22 minuta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Me para të shtetit shëtitje në Paris (Foto)
» Sipas serbëve, Flamuri ynë para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjë një kryq
» POLICI MUHAMET MITAT LATIFI ME DETYRË NË GJILAN PARA LUFTE DHE MBAS LUFTE, KERCNON ME POROSI
» Kronologjia e ngjarjeve që nga vitet 600 para Krishtit deri më sot
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur të ndiqet miza në primje, cili i arritjes nuk është fort i lavdueshëm!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Kuriozitete-
Kërce tek: