Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Menaxhmenti i UP-së dorëzohet para mësimdhënësve!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Menaxhmenti i UP-së dorëzohet para mësimdhënësve!    31st December 2011, 22:52

Menaxhmenti i UP-së dorëzohet para mësimdhënësve!Mësimdhënësit e Universitetit të Prishtinës edhe më tej vazhdojë ta
shkelin Statutin e UP-së, përkatësisht nenin 177. Ata, përveçqë në UP
janë në marrëdhënie të rregullt pune, punojnë edhe në kolegje private,
si dhe në Universitetin i Tetovës dhe atë të Evropës Juglindore. As
rritja e pagave nuk i ka ndërgjegjësuar ata që ta respektojnë ligjin.
Ndërkohë, menaxhmenti i UP-së, duke e parë të pamundur luftimin e kësaj
dukurie, këtë çështje e ka lënë në ndërgjegjen e mësimdhënësve. Ata
thirren në një vendim të menaxhmentit, në bazë të të cilit nëse një
mësimdhënës mungon në një orë mësimore, atëherë atij i ndalen 50 euro,
kurse për asistentin gjoba është 25 euro për një orë. Por, a janë apo jo
reale fletë-evidentimet e mbajtjes së orëve mësimore nuk dihet, pasi që
mësimdhënësit ua japin studentëve t’i nënshkruajnë listat edhe për orët
e javëve të ardhshme.Rugova: I ndëshkojmë mësimdhënësit

Ky kaos, i cili po mbretëron me mësimdhënësit e Universitetit, ka
bërë që cilësia të jetë nën çdo nivel, ngase mësimdhënësit assesi nuk
mund të jenë të suksesshëm nëse punojnë në më shumë se tri katër vende.
Një gjë të tillë e kanë pranuar si menaxhmenti i Universitetit ashtu
edhe studentët, por jo edhe dekanët e njësive akademike.

Lidhur me këtë çështje, rektori i UP-së, Mujë Rugova, për “Kosova
Sot” ka thënë:“Çështja e mbarëvajtjes së mësimit varet nga shumë
faktorë, e njëri ndër ta është edhe disiplina e pedagogut, i cili është i
obliguar dhe i detyruar që në kohën e duhur të jetë në vendin e tij të
punës. Ne si menaxhment i UP-së ua kemi lënë një katërorësh secilit
mësimdhënës që të ketë mundësi angazhimi në një kolegj dhe atë pas orës
16:00, pasi që edhe këta studentë janë tanët, por primare është të jenë
të rregullt në UP”. Ai thotë se mësimdhënësit janë të interesuar që të
punojnë në disa vende, kurse ai ka detyrim ligjor që t’i sanksionojë
ata. Rektori Rugova e ka pranuar faktin se ka mësimdhënës të cilët janë
të angazhuar edhe në Universitetin e Tetovës apo diku tjetër, mirëpo
është shprehur se po të mos lejoheshin ata do të mbyllej Universiteti i
Tetovës.Studentët frikësohen të përmendin emra

Studentët janë ata të cilët pësojnë nga mosardhja e rregullt e
mësimdhënësve, por hezitojnë të flasim për emra të mësimdhënësve, ngase
kanë frikë nga hakmarrja.

“Mungesat e mësimdhënësve në ligjërata, por edhe në provime janë
mjaft evidente. Në shumicën e herëve pas pritjes 15 minuta akademike ne
duhet vetë t’i kontaktojmë ata për të mësuar se a do të vijnë në mësim
apo jo, në mënyrë që mos të presim kot. Ka mësimdhënës të cilët kurrë
nuk vijnë në fakultet, por ora mësimore mbahet nga asistentët e tij,
mirëpo të tillë nuk janë të gjithë, pasi që ka edhe mësimdhënës që janë
të rregullt në mësim”, është shprehur Blerim Kastrati, studentë i
Fakultetit Juridik. Ai ka hezituar të flasë me emra për mësimdhënësit,
të cilët nuk janë të rregullt në ligjërata dhe provime, por ka thënë që
ata të cilët në përgjithësi janë të angazhuar edhe në institucione të
tjera punën në fakultet e kanë dytësore.

Kurse, dekani i Fakultetit Ekonomik, Skënder Ahmeti, ka thënë se
rastet e mungesave të mësimdhënësve janë shumë të rralla në fakultetin
që ai e drejton.“Nëse një mësimdhënës mungon në një orë mësimore, e cila
i kushton 25 euro, atij nga paga i ndalet dyfishi i orës, që do të
thotë 50 euro”. Rastet e mungesës së mësimdhënësve në ligjërata te ne
janë të rralla. Kreu i UP-së e ka pranuar faktin që një mësimdhënës mund
të arrijë të jetë i mirë në mësimdhënie nëse e mban një 20 orësh në
javë në UP dhe 4 apo 5 orë në ndonjërin kolegj privat, por assesi të
punojë në 10 vende.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Menaxhmenti i UP-së dorëzohet para mësimdhënësve!    31st December 2011, 22:52

Kjo po ndodh edhe te ne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Menaxhmenti i UP-së dorëzohet para mësimdhënësve!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Me para të shtetit shëtitje në Paris (Foto)
» Sipas serbëve, Flamuri ynë para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjë një kryq
» POLICI MUHAMET MITAT LATIFI ME DETYRË NË GJILAN PARA LUFTE DHE MBAS LUFTE, KERCNON ME POROSI
» Kronologjia e ngjarjeve që nga vitet 600 para Krishtit deri më sot
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur të ndiqet miza në primje, cili i arritjes nuk është fort i lavdueshëm!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Tema te ndryshme-
Kërce tek: