Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Software Design - UPPZ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16203
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Software Design - UPPZ   18th February 2011, 18:41

Nga www.uppz.netProgrami Studiues
Inxhinierimi Softuerik si fushë e mundshme e karrierës suaj përfshin sfida të mëdha teknologjike duke filluar nga dizajnimi, konceptimi I detajeve e deri te implementimi I paketave softuerike. Aplikacionet praktike përmbajnë teknologji të reja në “mobile computing”, Intranet si dhe “work-flow” sistemet. Ky program bachelor Software Design, përfshinë mësimin e teknikave të cilat rrisin produktivitetin e zhvillimit Softuerik si dhe përdorimin e tij duke përfshirë çdo fazë të jetës softuerike.

Kush duhet te studioj kete drejtim?

JENI I PASIONUAR DHE DESHIRONI TE SJELLNI RISI NE TEKNOLOGJINE E IT-SE. ATEHERE TEK NE GJENI MJETET DHE DIJEN E NEVOJSHME PER TU JE BERE TE SUKSES'SHEM.

Programi Software Design është posaçërisht i dizajnuar për studentët e talentuar që dëshirojnë të fitojnë njohuri në Dizajnimi e Softuerëve, në Inxhinierimin Softuerik apo në Teknologjitë e Internetit.Me karrierën si Absolvent Bachelor mund të filloni menjëher në fushën e Zhvillimit të Softuerëve nëpër kompani, nëpër Banka dhe Institucionet tjera Financiare, Internet-Provider Kompanitë, ICT etj. Nëpër këto institucione ju mund të punoni si system-analyst, system -modelling apo implementim, si quality-manager, por edhe si senior-software inxhinier dhe project-manager. Ju do të aftësoheni edhe të zhvilloni aplikacione klasike standalone, softuerët e sistemeve machine-oriented si dhe sistemet e distribuuara client-server . Pas një praktike disavjeqare mund të llogarisni edhe në pozicionet udhëheqëse. Mundësia që puna juaj të jetë pjesë edhe e projekteve ndërkombëtare paraqet gjithashtu një nxitje shtesë për ju.


Objektivat studimore

STUDIMI JUAJ JU OFRON NJOHURI TE SHKELQYESHME TEKNIKE . POR NJE RENDESI E VEQANTE I KUSHTOHET EDHE AFTESIVE PER TE VENDOSUR DHE PER TE UDHEHEQUR NE BOTEN E BIZNESIT.

Objektiv themelor i Programit Software Design është të mësuarit e teknologjisë së programimit, matematika, rrjetat dhe sistemet e distribuuara, modelimi 3D, pastaj sistemi operativ Linux, por edhe anglishtja dhe aspektet juridike në lidhje me “copyright”. NJOHURITE E JUAJA TE FITUARA PRAKTIKE JU MUNDESOJNE NJE QASJE TE MENJEHERSHME NE BOTEN PROFESIONALE. SI ALTERNATIVE JU MUNDESOHET EDHE QE TE THELLOHENI NE STUDIMET MASTER brenda apo jasht vendit. Studimi juaj shkencor, në bashkveprim edhe me kompetencat dhe praktikat e juja të fitura sociale ju mundëson që të merrni përsipër detyra të rëndësishme dhe komplekse në fushën e sektorit të zhvillimit softuerik në pozitat menaxheriale të cilat kërkojnë kombinim të njohurive profesionale dhe kualifikime interdisiplinare. Gjuha e integruar angleze gjatë studimit është parakusht për qasjen e juaj globale në fushën softuerike dhe të industrisë.


Permbajtja

1.Në vitin e parë të studimeve studentët do të njihen me:

• Bazat e programimit, Inxhinierimin Softuerik, Sistemet Operative, Teknologjitë e Rrjetave, Bazat e të Dhënave, si dhe Web-Programimin

• Bazat e matematikës

• Bazat e anglishtës së biznesit

2. Në vitin e dytë të studimeve studentët do të njihen me:

• Teknologjinë e Serverëve, Programimin e Serverëve, Dizajnimin e Softuerëve, Modelimin e Softuerëve, User Interface, dhe Grafaikë Kompjuterike.

• Menaxhmenti i IT- Quality, IT - Law, Menaxhimin e Projekteve

• Bazat e Ekonomisë

3 Në vitin e tretë të studimeve studentët do të jenë në gjendje të zhvillojnë dhe implementojnë standalone aplikacione si dhe sisteme distributive
Vleresimi perfundimtar


Pas përfundimit të studimeve, studentët do të pajisen me diplomë që do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të jenë në gjendje të vazhdojnë studimet postdiplomike në vende me sistem të avancuar të edukimit . apo edhe brenda vendit.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Software Design - UPPZ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Software Design-
Kërce tek: