Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Llojet e kerkimeve ne biznes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Llojet e kerkimeve ne biznes   20th August 2012, 20:35

Përkufizimi i hulumtimit

“E tillë është natyra e kërkimit, s’ia ke fare idenë se ç’dreqin po bën” – Harold Edgerton

Hulumtimi mund të përkufizohet si "një studim i kujdesshëm për të zbuluar informacionin e duhur" ose "një mënyrë e mbledhjes së informacionit për të lehtësuar zgjidhjen e problemit". Me fjalët më të thjeshta, kjo është "hulumto dhe hulumto përsëri".

Përkufizimi formal i dhënë nga Encarta Dictionary është: "Një hetim metodik rreth një teme në mënyrë që të zbulohen fakte, për të krijuar ose rishikuar një teori, ose për të zhvilluar një plan të veprimit në bazë të fakteve të zbuluara".
1.1.Çfarë është një hulumtim biznes?

Studimi është një fushë e gjerë dhe ka shumë degë sikur kërkimet bujqësore, kërkimet mjekësore dhe kërkimet fiziologjike. Po kështu, hulumtimi biznesit është një nën-sektor i rëndësishëm i hulumtimit dhe përfshin: hulumtimin e tregut, hulumtime financiare dhe hulumtimin e burimeve njerëzore.

Për të kufizuar sa më shkurt, hulumtimi i biznesit është çdo lloj i kërkimit për të identifikuar mundësitë e investimit apo fillimin e një biznesi ose përmirësimet e mëvonshme. Në fillim, ne duhet të dimë klientët tanë target dhe tregun e konkurrencës. Ne duhet të sigurojmë informacione për tërheqjen e investitorëve potencialë. Studimi është një domosdoshmëri për të analizuar anët e forta dhe anët e dobëta të një kompanie, çfarë kërkojnë konsumatorët apo çfarë ofron biznesi. Një kompani mund të përqëndrohet në ofrimin e shërbimeve më të mira për klientë ose të ketë përparësi ndaj konkurrentëve apo thjesht për mbijetesën e saj.

Në librat e kërkimeve të biznesit, hulumtimi ka këtë përkufizim: "Një kërkim i organizuar, sistematik, të dhënat bazë, kritike, hetim shkencor apo hetim në një problem të veçantë, të ndërmarra me qëllim të gjetjes së përgjigjeve ose zgjidhjes se problemeve."


1.2.Kush bën hulumtime?

Një menaxher biznesi është ai i cili përballet me proleme, të mëdha ose të vogla, në baza ditore të cilat kërkojnë zgjidhje duke marrë vendime të drejta. Hulumtimi i biznesit është sistematik ose ka qasje hap pas hapi. Kjo mund të ndihmojë menaxherin për identifikimin dhe zgjidhjen e problemeve të vogla, të diskriminojë hulumtimin e mirë nga ai i keq duke studiuar fushën e saj, metodologjinë, të kontrolloj dhe balancoj për të siguruar vërtetësinë.
Një menaxher merr pjesë në të gjitha llojet e vendimeve qofshin ato strategjike, taktike apo teknike. Hulumtimi do të ndihmojë për të marrë një vendim më të mirë. Një organizatë mund të zhvilloj një department kërkimor biznesi, ku personeli me aftësi administrative dhe teknike, mund të bëjnë kërkime cilësore në çdo kohë që organizata ka nevojë.Ka shumë mënyra për t’i klasifikuar kërkimet, andaj studimi i karakteristikave të ndryshme të llojeve të ndryshme të kërkimit, ndihmon për të identifikuar dhe shqyrtuar ngjashmëritë dhe dallimet mes tyre.
Kërkimet mund të klasifikohen në përputhje me:
qëllimin e hulumtimit – arsyeja përse hulumtimi është bërë
procesin e kërkimit – mënyra se si të dhënat janë mbledhur dhe analizuar
rezultatin e kërkimit – nëse rezultati i pritur është zgjidhje për një problem të caktuar ose një kontribut më i përgjithshëm i dijes.
logjikën e kërkimit – ku logjika e kërkimit lëviz nga e përgjithshmja te e veçantja dhe anasjelltas


Për shembull, qëllimi i projektit tuaj hulumtues mund të jetë për të përshkruar një aktivitet të veçantë të biznesit (qëllimi) duke mbledhur të dhëna cilësore që janë sasiore dhe analizuar statistikisht (procesi), të cilat do të përdoren për të zgjidhur një problem të biznesit (rezultati).


Tabela 1.1 tregon klasifikimin e llojeve kryesore të hulumtimit në bazë të kritereve të mësipërme.


Tabela 1.1. Klasifikimi i llojeve kryesore të hulumtimit

Llojet e klasifikimit: Baza e klasifikimit:
Spjeguese, përshkruese, analitike dhe parashikuese Qëllimi i kërkimit
Kuantitativ ose kualitativ Procesi i kërkimit
Bazë apo aplikative Rezultati i kërkimit
Deduktive ose inductive Logjika e kërkimit

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Mehmet Isufaj
Student i ri
Student i ri


Numri i postimeve : 3
Pikët : 11333
Reputacioni : 0
Join date : 06/11/2012

MesazhTitulli: Re: Llojet e kerkimeve ne biznes   6th November 2012, 23:48

ndoni plan biznesi nese bon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Llojet e kerkimeve ne biznes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: