Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si të gjeni/ngisni kapital për biznese

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16363
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Si të gjeni/ngisni kapital për biznese   26th December 2011, 21:39

Si të gjeni/ngisni kapital për biznese

Lexoni intervistën me Fredrik Teir nga rahoituskone.fi që të dini më shumë rreth fondeve gjithashtu si të krijoni kapital për biznesin tuaj.1.Cka është Rahoituskone.fi

A nuk ju duket se e dini: Keni një ide të shkëlqyer biznesi, por likuidimi ta realizoni atë mungon. Mendoni të shkoni drejtë bankave. Ose doni që të paguani tek Finnvera apo Tekes… Ose duhet të kontaktoni ndonjë biznis engjëll.
Shërbimet e Greenstep Oy, si rahoituskone.fi ju ndihmon ndërmarrjet e reja në Finlandë që të gjejnë kapital për biznesin.
Kapitali fillestar është një dukuri e panjohur dhe e vështirë që të kaloni në të me pa qartësitë e saj. Fatlumsisht, shërbimi rahoituskone.fi ka lansuar një guidë përmes kapitalit të startup.
Gati se të gjitha mundësitë e fondeve për ndërmarrjen e reja në Finlandë janë grumbulluar në një faqe të vetme.

Kërkimi në rahoituskone.fi punon sikur ndërmarrsi mbush informacionet se cfarë fondi po kërkon, sa, për cfar qëllimi si dhe me qfar industrie kompania mirret. Për deri sa ndërmarrsi mbush informacionet dhe klikon butonin kërko, një list me mundësi fondesh do të shfaqet menjëherë.

2.Cilat janë fondet apo financat më të kërkuara që ndërmarrësit kërkojnë?

Kjo varet shumë nga lloji I kompanive. Modelet e ndryshme të bizneseve kërkojnë fonde të ndryshme, për atë është e pamundur të deklarohen ”llojet më të kërkuara”

3.Cillat janë procedurat për të aplikuar për një fond?

Sigurohu se keni të gjitha gjërat në vend të duhur. Për momentin të ngrisni një fond, është që të keni një plan të mirë realistik si dhe një ekip të shkëlqyer. Mendoj se kto janë gjërat kryesore. Në njëfar mënyre investorët duhet ti shikojnë fitimet kështu që mendo që mund të arrish ta shitesh planin dhe ekipin e keni në rrugë të duhur.
Mendoni të keni një plan konkret dhe ti keni parasysh të arriturat tua. Planet realistike janë shumë më të mira se ato planet e mëdha.
Ja se si duket: Kam një bekground në këtë industri dhe shoh mundësi këtu. Nëse mund të marrim një insverstim x ne do të qëndrojme aty.
Të ngrisësh një fond nuk është lehtë. Duheshim që të presentonim iden tonë nëpër shume Venture Capitals para se të ngrisim një fond. Kemi vërejtur se të presentohesh në 10 vc, një ose dy mund të jenë të interesuar. Mund të shohesh pak interesim, mirepo nuk mund të jesh i knaqur me fazën e parë të interesimit nga investitorët. Mbi të gjitha, prezentimet, gjetja e vc-ve të duhura, të merr me të vërtetë kohë.
E di që kur je duke krijuar një ndërmarrje të re duhesh që të fokusohesh me kohën në të. Por duke llogaritur një gjysmë viti të kohës në themelim, është ajo që duhet bësh. Është dicka që nuk mund tju shmangesh.

4. Kush mund të aplikoj për një fond?

Cdokush mund të aplikon, porse vetëm bizneset me ide të mira, ekipe të shkelqyera, planifik të arsyeshem dhe ato me treg potencial do të financohen.

5. Cilat janë anët negative nga një fond?

Duhet që të jeni të kujdesshëm më anët ligjore si dhe të siguroheni që nuk do ta humbeni kontrollin në kompaninë tuaj.

Intervistë nga Blerim Qerimi /.baabeli.fi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Si të gjeni/ngisni kapital për biznese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Menaxhment Ndërkombëtar-
Kërce tek: