Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pyetje nga Marketingu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Pyetje nga Marketingu   2nd October 2011, 08:17

Pytje nga MARKETINGU

l POLITIKA E DISTRIBUCIONIT (SHPËRNDARJES)

l Distribucioni (shpërndarja) është njëri nga instrumentet e marketingut miks.

l Distribucioni është kompleks i tërë, që bazohet në politikë të
definuar në vendime dhe strategji për zgjidhjen e kanaleve të shitjes
dhe të logjistikës së marketingut.

DISTRIBUCIONI përbëhet nga dy tërësi:


 1. zgjedhja dhe koordinimi i aktiviteteve me kanalet e shitjes dhe,
 2. funksionimi optimal i distribucionit fizik.

l LLOJET Kanalet e distribucionit (të shitjes, të livrimit), klasifikohen në këto lloje:


 1. kanalet e drejtpërdrejta,
 2. kanalet e tërthorta,
 3. kanalet e kombinuara.

l Në kanalet e drejtpërdrejta bëjnë pjesë rrjeti i shitoreve të ndërmarrjeve prodhuese, si dhe agjentët tregtarë.

l Kanalet e tërthorta të shitjes përfshijnë tregtinë me shumicë, tregtinë me pakicë dhe agjencitë tregtare.

l Ndërkaq, kanalet e kombinuara përbëhen nga kombinimi i pjesërishëm i llojeve të ndryshme të kanaleve të shitjes.

ZGJEDHJA E KANALEVE TË DISTRIBUCIONIT (TË SHPËRNDRAJES)

l Vendimet për zgjedhjen e kanaleve të shitjes janë rezultante e analizave të:


 1. karakteristikave të produkteve,
 2. të konsumatorëve,
 3. të vet kanaleve të shitjes,
 4. të konkurrencës dhe,
 5. të përvojës së ndërmarrjes.

KRITERET PËR ZGJEDHJEN E KANALEVE TË SHITJES

Kriteret ndërtohen në saje të informacioneve të verifikuara, realisht përkufizohen në tri grupe:.

1. në kriteret ekonomike,

2. në kriteret e kontrollit dhe,

3. në kriteret e adaptimit.

l KRITERET EKONOMIKE kanë të bëjnë me parimin e realizimit të shpërndarjes me efikasitet, në kohë, në hapësirë dhe me rentabilitet.

l KRITERI I KONTROLLIT përmban specifikat e mundësive të kontrollit të produktit, edhe në rrjedhat e tij deri të konsumatori.

l KRITERET E ADAPTIMIT përmbajnë mundësinë e
adaptimit nëpër situata dhe në kohë të krijuara. Vendimet për zgjedhjen e
kanaleve të shitjes miratohen për periudha më të gjata kohore.

l Kanalet e shpërndarjes (livrimit) janë instrumente, me të cilat arrihet objektivi i definuar.

ALTERNATIVAT E STRATEGJIVE ndahen në tri grupe:


 1. alternativa intensive,
 2. alternativa selektive dhe,
 3. alternativa ekskluzive.

l ALTERNATIVA INTENSIVE është vendim parimor tek ato ndërmarrje, të
cilat në mënyrë të gjithanshme pretendojnë të shesin produktet në tregje
sa më të gjera.

l ALTERNATIVA SELEKTIVE zbatohet të ndërmarrjet të cilat prodhojnë
produkte me vlera më të larta, të standardizuara dhe synojnë që për
distribucionin e tyre të zgjedhin numër të caktuar të kanaleve dhe
segmente më të kufizuara të tregjeve.

l ALTERNATIVA E EKSKLUZIVITETIT është formë strategjike, me një ose numër të kufizuar të kanaleve të shitjes.

DISTRIBUCIONI FIZIK (LOGJISTIKA E MARKETINGUT)

l Distribucioni fizik ndryshe quhet Logjistika e marketingut.

l Me distribucionin fizik nënkuptohet aktiviteti me të cilin bëhet
levizja, qarkullimi i produkteve të gatshme, depozitimi, manipulimi dhe
dërgimi deri të konsumatori.

Distribucioni fizik përfshin dy komponenta:

1. transportimin dhe,

2. depozitimin e mallrave.

l Nëpërmjet distribucionit fizik, realizohet transportimi, madje
grumbullimi dhe ruajtja e stoqeve optimale, ruajtja e cilësisë së
produkteve, që janë në funksion të gatishmërisë së përmbushjes së
nevojave dhe të kërkesave të konsumatorëve.

LLOJET E SISTEMEVE TË KANALEVE TË DISTRIBUCIONIT (SHPËRNDARJES)

l Në këtë kontekst dallohen:


 1. sistemi vertikal,
 2. sistemi horizontal,
 3. sistemi i franshizingut,
 4. sistemi i lizingut dhe,
 5. sistemi i konsignacionit.

l SISTEMI VERTIKAL përfshin lidhshmërinë e prodhuesve me kanalet e
shitjes në formë më të butë (kontraktuese) deri tek aj o më e fortë
(integruese).

l SISTEMI HORIZONTAL karakterizohet me përfshirjen e ndërmarrjeve prodhuese dhe të disa llojeve të kanaleve të shitjes.

l SISTEMI I KANALEVE KONVENCIONALE të marketingut përbëhet nga
ndërmarrjet e pavarura, të karakterit prodhues, të shitjes me shumicë
dhe të shitjes me pakicë.

l SISTEMI VERTIKAL i marketingut përbëhet nga tregtia me shumicë
dhe ajo me pakicë, ku ndërmarrjet funksionojnë si sistem i përbashkët.
Të dy këto sisteme në fokus e kanë konsumatorin.

l SISTEMI I FRANSHIZINGUT përmban mënyrën e bashkëpunimit në formë
të kooperimit, ku ndërmarrja në cilësinë e dhënësit (franshizeri) i jep
sistemin e biznesit shfytëzuesit (franshizantit) në shfrytëzim me të
gjitha të drejtat.

l SISTEMI I LIZINGUT përbëhet nga modeli i kooperimit, duke i dhënë
mjetet në qesim (me qira). Pronarët (ndërmarrjet, individët) që kanë
potencial të parkut të makinave transportuese, aeroplanë e tjerë, iu
japin shfrytëzuesve me vlerë të caktuar të shpërblimit.

l SISTEMI I KONSIGNACIONIT është një sistem i thjeshtë, ku
ndërmarrjet prodhuese japin sasi të mallrave, sidomos të konsumit të
gjerë ndërmjetësuesve, të faturohen sipas sasive që shiten.

l Është kjo formë e kooperimit, që ka disa përparësi në bashkëpunim.


 • POLITIKA E PROMOCIONIT NOCIONI I T
 • Ndërmarrjet janë subjekte ekonomike, që duhet të jenë të orientuara
  nga tregu. Lidhshmëritë me tregun realizohen nëpërmjet aktiviteteve të
  promocionit.
 • Promocioni është proces i organizuar i komunikimit në mes prodhuesit ose tregtarit dhe konsumatorit.
 • PROMOCIONI është proces kontinuel, me të cilin
  konsumatorëve iu shtohet kërshëria për blerje; më shpejtë vendosin për
  blerje, sepse nga porositë e promocionit janë në gjendje të bëjnë
  dallimin e ofertave në kushtet e konkurrencës.
 • Promocioni, një prej instrumenteve të rëndësishme të marketingut miks, përbëhet nga dy tërësi:

  • komunikimi dhe shpërndarja e informacioneve dhe,
  • porosia (mesazhi).

 • Roli i promocionit është i përmbledhur në
  informimin e blerësve, për programin e prodhimit, imixhin e ndërmarrjes,
  nivelin e popullaritetit, për çmimet reale ekzistuese, për
  funskionalitetin dhe karakteristikat tjera të kanaleve të shitjes.

SHITJA PERSONALE është shitje e drejtpërdrejt, ku vejnë kontakt shitësi dhe blerësi.
 • NXITJA E SHITJES është një prej aktiviteteve të
  promocionit miks. Është ky një aktivitet, i cili duke zbatuar metoda të
  caktuara, e përparon shitjen.
 • Janë tri kahe kryesore të veprimit të nxitjes së shitjes:

  • masat stimulative për blerje të distributorëve,
  • nxirjet e konsumatorëve për blerje të produkteve të caktuara, në kohë të caktuar,
  • aktivitetet tjera nëpër punktet e shitjes.


METODAT E NXITJES SË SHITJES


 • Dallohen dy grupe kryesore të metodave:

  • metodat stimulativo-materiale dhe,
  • metodat vizuelo-psikologjike.

 • Në grupin e metodave stimulativo materiale përfshihen:

  • metoda e mostres gratis,
  • premitë,
  • lojërat shpërblyese.

 • Në grupin e metodave vizuelo-psikologjike bëjnë pjesë:

  • ekspozimet e produkteve nëpër shitore,
  • ekspozimet nëpër ekspozita dhe,
  • ekspozimet nëpër panaire.

 • PUBLICITETI është një prej formave të promocionit miks.
 • Publiciteti është aktivitet që nuk e organizon dhe as nuk e porosit
  ndërmarrja. Do të thotë ndërmarrja nuk i nënshtrohet shpenzimeve për
  këtë formë të promocionit.
 • MARRËDHËNIET ME PUBLIKUN
 • Marrëdhëniet me publikun janë aksione të organizuara të ndërmarrjes,
  të drejtuara kah opinioni i afërt deri të publiku i gjerë, për të
  krijuar bindje e besim që ka ndërmarrja në mjedisin ku vepron dhe më
  gjerë.
 • PROPAGANDA EKONOMIKE është forma më e gjerë e promocionit.
 • Propaganda ekonomike është aktivitet i organizuar, me intensitete e
  dinamikë përkatëse, në mënyrë që nëpërmjet zbatimit të metodave dhe të
  masmediave të komunikojë me tregun, duke e informuar dhe dhënë porosi
  konsumatorit: çka, me çfarë kushtesh, në ç’kohë mund të blejë produkte
  dhe shërbime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Pyetje nga Marketingu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: