Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 - BAKRI (Cu) & HEKURI (Fe) - ( KIMI )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 14244
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: - BAKRI (Cu) & HEKURI (Fe) - ( KIMI )   30th September 2011, 22:56

Bakri (lat. Cuprum) është një element kimik i cili në sistemin periodik gjendet me simbolin Cu dhe ka numrin rendor 29. Është një metal i periodës së 4 në grupin e 11 të sistemit periodik. Emri kuprum rrjedh prej fjalës cyprium "mineral nga ishulli i Kipros".

Bakri është një metal relativisht i butë, i cili mund të përpunohet lehtë. Përdorim të madh gjen në lëmi të ndryshme, veçanërisht është përcjellës i shkëlqyer i elektricitetit të nxehtësisë, po ashtu ka dhe një numër të madh të parave metalike që janë formuar nga bakri. Bakri si një metal i rëndë reaktiv i butë, ju takon grupit të metaleve të çmueshme.Hekuri është element kimik. Në trupn e njeriut ai merr pjesë me 0.008% të masës, dhe gjendet kryesisht në gjakë. Sasia e hekurit në gjakun e njeriut do të mjaftonte për një gozhdë, kjo sasi kur lidhet me oksigjenin merr ngjyren e kuqe ashtu që shkaktonë që gjaku i njeriut të ketë këtë ngjyrë të përafërt me ngjyren e ndryshkut (tek hekuri në natyrë).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
- BAKRI (Cu) & HEKURI (Fe) - ( KIMI )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gëzim Kelmendi , një copë hekuri i ndryshkur !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Drejtimet tjera :: Fizikë - Kimi-
Kërce tek: