Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia   18th May 2014, 18:22

Disa ushtrime ne Mikroekonomi Smile
Attachments
Detyra për ushtrim - a.doc
You don't have permission to download attachments.
(113 Kb) Downloaded 12 times
Ushtrim ne mikro.docx
You don't have permission to download attachments.
(35 Kb) Downloaded 11 times
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia   18th May 2014, 18:23

1) Supozoni se funksioni i kërkesës për produktin e monopsonistit është dhënë nga P=16 – 2Q dhe funksioni i kostos është dhënë nga C(Q) =40 + 4Q + Q². Sa eshtë sasia dhe çmimi që e maksimizojnë profitin dhe sa është fitimi maksimal?

Zgjidhje: Për të gjetur sasinë dhe çmimin maksimizues, nisemi nga kushti MC = MR.

Atëherë gjejmë se pari MC, nga derivati i TC-së:
MC = (TC)’
E gjithë kosto që ne kemi janë: C(Q) = 40 + 4Q + Q²
MC = (40 + 4Q + Q²)’ = 4 + 2Q.

Atëherë, pas kësaj gjejmë MR, nga derivati TR.  MR = (TR)’
Për të gjetur MR, së pari gjejmë TR. TR e ka formulën: TR = P*Q.
Zëvendësojmë P, nga formula.  TR = (16 – 2Q) * Q = 16Q – 2Q²
MR = (TR)’ = (16Q – 2Q²)’ = 16 – 4Q.

Tani barazojmë: MC = MR.

4 + 2Q = 16 – 4Q  2Q + 4Q = 16 – 4  6Q = 12 / :4   Q = 2. (Sasia maksimizuese)
P = 16 – 2Q  P = 16 – 2*2  P = 16-4  P = 12 (Çmimi maksimizues)

Tani gjejmë fitimin: ∏ = TR – TC.

Gjejmë TR = 16Q – 2Q²  TR = 16 * 2 – 2 * 2²  TR = 32 – 2 *4  TR = 32 – 8  TR = 24
Gjejmë TC = 40 + 4Q + Q²  TC = 40 + 4 * 2 + 2²  TC = 52

= TR – TC = 24 – 52 = -28.


Edituar për herë të fundit nga Admin në 18th May 2014, 18:26, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia   18th May 2014, 18:24

2) Shembull tjetër i njëjtë:

P = 90 – 2Q C(Q) = 10 + 2Q.

MC = MR.

MC = (TC)’ = (10+2Q)’ = 2 MR = (TR)’ TR = P*Q = (90 – 2Q) * Q = 90Q – 2Q²
MR = (TR)’ = (90Q – 2Q²)’ = 90 - 4Q.

MC = MR  2 = 90 – 4Q  4Q = 90 – 2  4Q = 88/:4  Q = 22.

P = 90 – 2Q  P = 90 – 2*22  P = 90 – 44  P = 46.

TR = 9OQ – 2Q²  TR = 90*22 – 2*22²  TR = 1980 – 2*484  TR = 1980 – 968  TR = 994.
TC = 10 + 2Q  TC = 10 + 2*22  TR = 10 + 44  TR = 54

∏ = TR – TC  ∏ = 994 – 54  ∏ = 940.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia   18th May 2014, 18:26

3) Grafiku shoqërues përmbledh kërkesën dhe koston për firmën që operon në treg monopolistik.
a) Çfarë niveli të produktit duhet të prodhojë kjo firmë në afat të shkurtër dhe me çfarë çmimi ?
b) Sa është kostoja totale e firmës ?
c) Sa është kostoja totale variabile dhe kostoja fikse e firmës në këtë nivel të prodhimit ?
d) Sa është fitimi i firmës nëse prodhon këtë nivel të produktit ?

Zgjidhje:

a) Për të gjetur çfarë niveli do të prodhojë kjo firmë në afat të shkurtër dhe me çfarë çmimi, gjejmë ku prehen MC me MR.
Atëherë Q = 7 dhe P = 130. ( P, zgjatet deri te kurba e D (kërkesës)).

b) Koston totale të firmës mund t’a gjejmë nga formula e ATC-së.

ATC = TC / Q  90 = TC / 7  TC = 90 * 7  TC = 630. (ATC merret pika me e ulët, që është 90)

c) Kostoja totale variabile, gjendet: TVC = VC / Q. Së pari gjejmë VC.

VC mund t’a gjejmë nga formula e AVC-së. AVC=VC/Q. Marrim përsëri pikën më të ulët të AVC-së që është 50. 50 = VC / 7  VC = 50 * 7  VC = 350.

Atëherë TVC = 350 / 7 = 50.

FC e gjejmë nga formula bazë. TC = FC + VC.  630 = FC + 350  FC = 630 – 350 FC = 280.

d) Dhe në fund gjejmë fitimin: ∏ = TR – TC.

TR = P * Q = 7 * 130 = 910 ∏ = 910 – 630 = 280 Fund.

(Në mënyrë të njëjtë, mund të gjejmë të njëjtën kërkesë edhe për firmën që operon në konkurrencë të plotë, vetëm se këtu shikojmë ku MC prehet me D, psh. Q = 12, P = 80 dhe pastaj vazhdon procedura e njëjtë)


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Detyra te zgjedhura nga Mikroekonomia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: