Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lidershipi dhe komunikimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Lidershipi dhe komunikimi   17th August 2012, 15:29

Shume nga problemet ne shoqeri sot jane pjeserisht rezultat i lidershipit te
papergatitur per t’u perballur me kompleksitetn e realitetit te sotem. Kjo
nuk eshte thjesht nje ceshtje e trajnimit te pamjaftueshem ne realitetin e
ndryshimeve globale, apo e liderave qe jetojne jashte njohjes se realitetit
qe eshte e kufizuar dhe kufizuese ne aftesite e tyre per t’u perballur me
boten ne gjendjen e sotme. Ne te gjithe boten, shoqerite kerkojne me ze te
larte ndihme per transformimin e qytetareve, organizatave dhe
institucioneve. Por per fat te keq, trajnimet qe nuk shfrytezojne ne
maksimum burimet natyrore te studenteve pengojne pergatitjen e liderave
qe mund te perballen me sfidat. Lideri, si pjesa me e madhe e shoqerise,
del si nje version kompromisi i asaj qe ai duhet te jete dhe gjendja e botes
sot e paqyron kete ne menyren me te rrezikshme.
Dr. Jean Houston
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Lidershipi dhe komunikimi   17th August 2012, 15:33

Cdo njeri mund te behet lider.
Carol O’Connor


HYRJE
1. Perkufizimet e lidershipit
Ne gjuhen e perditshme, me fjalen “lidership” ne pergjithesi nenkuptohet aftesia per te udhehequr ose per te drejtuar dhe ne pergjithesi eshte e lidhur me detyren apo pergjegesine ose autoritetin zyrtar te nje personi.
Ka disa perkufizime per lidershipin, qe perpiqen te percaktojne funksionet, cilesite dhe rolin kryesor te liderit.
1) Lidershipi perkufizohet si nje process kompleks gjate te cilit nje person influencon te tjeret te arrijne misionin, detyren, ose objektivin duke perdorur cilesite e tij (besimin, vlerat, etiken, karakterin, njohurite dhe aftesite). (nwlink.com/donclark/leader/leadmet.html)
2) Lidershipi eshte aftesia per te paraqitur nje vizion qe te tjeret duan ta arrijne. Lidershipi kerkon aftesi per te ndertuar marredhenie me njerez te tjere dhe per te organizuar burimet ne menyre efektive. Cdo njeri mund te behet lider.
(O’Connor, 1996).
3) Liderat menaxhojne endrra. Te gjithe liderat kane aftesi te krijojne nje vizion detyrues per te tjeret, qe i cojne njerezit ne vende te reja, dhe qe pastaj e bejne ate realitet. Lidershipi eshte funksion i njohjes se vetvetes, nje vizion qe komunikohet qarte, eshte ndertimi i besimit midis kolegeve dhe marrja e masave efektive per te realizuar potencialin e vet te lidershipit. (Bennis, 1989)
4) "Lideri eshte nje individ (ose disa individe) qe prek ne menyre te ndjeshme mendimet, ndjenjat dhe/ose sjelljen e nje numri te madh njerezish. Pjesa me e madhe e liderave te njohur jane te drejtperdrejte. (Gardner, 2000).

Disa nga idete me tipike qe shfaqen ne perkufizimin e lidershipit perfshijne: ushtrimi i influences/ndikimit, motivimi dhe frymezimi, ndihma per te tjeret per te realizuar potencialin e tyre, udheheqja me ane te shembullit personal, perkushtimi ndaj te tjereve dhe ndryshimi.

E theneme thjesht, lideri eshe dikush qe cakton drejtimin dhe influencon njerezit qe te ndjekin ate drejtim. Menyra se si e percaktojne drejtimin dhe si arrin te ndikojne tek njerezit varen nga nje numer faktoresh qe do t’i shohim ne vazhdim.
Per te kuptuar me te vertete “territorin” e lidershipit, do te shqyrtojme disa nga
teorite e lidershipit dhe do te shikojme disa nga vetite dhe karakteristikat qe
duhet te kene liderat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Lidershipi dhe komunikimi   17th August 2012, 15:34

Merr materialin e plote ketu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lidershipi dhe komunikimi   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lidershipi dhe komunikimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: