Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rastesia Abraham Lincoln dhe John Kennedy ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Rastesia Abraham Lincoln dhe John Kennedy ...   2nd January 2012, 18:22

Rastesia Abraham Lincoln dhe John Kennedy ...Abraham Lincoln Dhe John Kennedy të dy presidentë të Amerikes kanë pasur një jetë diçka më shumë se të ngjashme. Lexoni informacionin më poshtë keni per tu mahnitur!!!

Abraham Lincoln u zgjodh në Kongres në 1846-ën.

John F. Kennedy u zgjodh në Kongres në 1946-ën.

Abraham Lincoln u zgjodh president në 1860-ën.

John F. Kennedy u zgjodh president në 1960-ën.

Mbiemrat Lincoln dhe Kennedy përbëhen të dy nga 7 gërma dhe që të dy konsiderohen si mbrojtësit më të mëdhenj të të drejtave të njeriut.

Gratë e të dy presidentëve humbën fëmijë kur banonin në shtëpinë e bardhë.

Të dy presidentët u vranë me goditje në kokë.

Të dy presidentët pushuan së jetuari ditën e mërkurë.

Sekretaria e Lincoln quhej Kennedy si dhe sekretaria e Kennedit quhej Lincoln.

Të dy u vranë nga njerëz që vinin nga jugu.

Emrat e pasardhësve të tyre përbëheshin nga 7 gërma, pasi që të dy quheshin Johnson.

Andrew Johnson që pasoi Lincoln-in, lindi më 1808-ën kurse Lyndon Johnson që pasoi Kennedy-in lindi më 1908-ën.

John Wilkes Booth, që vrau Lincoln-in, lindi në 1839-ën.

Lee Harvey Oswald, që vrau Kenned-in, lindi në 1939-ën.

Lincoln vdiq në një kinema që quhej Kennedy.

Kennedy vdiq në një makinë që quhej Lincoln

John Wilkes Booth iku nga kinemaja dhe u arrestua në një ndërtesë.

Lee Harvey Oswald iku nga një ndërtesë dhe u arrestua në një kinema.

Të dy vrasësit u vranë përpara se të kryhej proçesi gjyqësor.

Pikërisht një javë përpara se të vritej, Lincoln ishte me pushime në Monroe Maryland.

Pikërisht një javë para se të vritej, Kennedy ishte me “pushime” me Marilyn Monroe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Rastesia Abraham Lincoln dhe John Kennedy ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Tema te ndryshme-
Kërce tek: