Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   24th August 2011, 17:42

Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj


Do te kete afat te dyte, per regjistrimin e studenteve te rinje ne Universitetin e Prizrenit. Data akoma nuk dihet, por kjo do te jete se shpejti.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
kosovare morina
Student i ri
Student i ri


Numri i postimeve : 8
Pikët : 13394
Reputacioni : 0
Join date : 23/08/2011

MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   29th August 2011, 16:58

a dihet data e sakt e afatit te 2 apo jo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   29th August 2011, 17:23

Jo data, akoma nuk dihet. Ne pritje...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
kosovare morina
Student i ri
Student i ri


Numri i postimeve : 8
Pikët : 13394
Reputacioni : 0
Join date : 23/08/2011

MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   13th September 2011, 23:30

kur a data e afatit tre dyt per regjistrimin e studenteve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
kosovare morina
Student i ri
Student i ri


Numri i postimeve : 8
Pikët : 13394
Reputacioni : 0
Join date : 23/08/2011

MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   19th September 2011, 11:14

a e dini kur o data per provimin ne afatin e dyt ne upzz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   21st September 2011, 08:42

Cfare drejtimi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   23rd September 2011, 17:54

Universiteti i Prizrenit


University of Prizren


Univerzitet Prizrena

Rektorati
Rruga e Shkronjave
Nr.1, 20000 Prizren- Kosovë; Tel:+381 (0) 29- 232 140; Homepage:
www.uni-prizren.comu.d. Rektor Dr. phil.
Enver Sopjani
Ref. nr. 01-_________
Prizren, më 12.08.2011

UNIVERSITETI
I PRIZRENITShpall

KONKURS
PLOT
ËSUES


PËR REGJISTRIMIN
E STUDENTËVE NË VITIN E PARË TË STUDIMEVE, PËR VITIN AKADEMIK
2011
- 2012

Universiteti i
Prizrenit, në vitin e parë të studimeve, në afatin plotësues të konkursit për
vitin akademik 2011 – 2012, do të regjistrojë
edhe 629 studentë nga të cilët edhe 56 studentë nga radhët e
minoriteteve: turq dhe boshnjakë..Të drejtë konkurrimi
në Universitetin e Prizrenit kanë të gjithë kandidatët të cilët e kanë
përfunduar me sukses shkollën e mesme në Kosovë dhe posedojnë diplomë për shkollimin e kryer.Në Universitet
mund të pranohen edhe studentët nga shtetet e tjera, në bazë të kuotave të
përcaktuara nga MASHT-i.Kandidatët jo kosovarë konsiderohen ata
kandidatë që e kanë mbaruar shkollimin e mesëm jashtë Kosovës, dhe, me rastin e
paraqitjes në konkurs, duhet t’i kenë të nostrifikuara dokumentet e shkollimit.Njohja
(nostrifikimi) e diplomave bëhët në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe
Teknologjisë.Secili kandidat mund të konkurrojë
vetëm në një fakultet, departament ose drejtim.


MËNYRA E PËRZGJEDHJES SË KANDIDATËVE

Përzgjedhja e kandidatëve bëhët
sipas këtyre kritereve:


1.
Për nxënësit që kanë diplomë për
kryerjen e shkollës së mesme ndërsa nuk iu kanë nënshtruar provimit të maturës, si dhe për kandidatët që
konkurrojnë në Universitetin e Prizrenit, të cilët nuk e kanë kryer shkollën e
mesme në Republikën e Kosovës:


Numri maksimal i pikëve sipas kritereve vijuese është 100:

·
Deri 20% të pikëve mund të arrihen nga
suksesi në shkollën e mesme dhe·
Deri 80% të pikëve mund të arrihen në
provimin pranues në fakultet.


2.
Për nxënësit që posedojnë diplomë për
kryerjen e shkollës së mesme dhe që kanë kaluar me sukses provimin e maturës:


Numri maksimal i pikëve sipas suksesit dhe provimit pranues është 100:

·
Deri në 20% të pikëve mund të arrihen nga
suksesi në shkollën e mesme;·
Deri në 50% të pikëve mund të arrihen
nga provimi i maturës, dhe·
Deri në 30% të pikëve mund të arrihen në
provimin pranues në fakultetSecila
dëftesë e shkollës së mesme të lartë vlerësohet, mbi bazën e suksesit,
maksimalisht me pesë pikë.


Për kandidatët nga pika 1. 80% e pikëve maksimale(80) arrihet nga testi me
shkrim i provimit pranues.


Për kandidatët nga pika 2. 30% e pikëve maksimale (30) arrihet nga testi
me shkrim i provimit pranues.


Rradhitja definitive e
kandidatëve do të bëhet në bazë të rezultatit total dhe do të pranohen
kandidatët me numër më të madh të pikëve, sipas rradhitjes.


Fakultetet e organizojnë mbajtjen
e provimit pranues më së shumti në tri lëndë mësimore, të cilat i caktojnë vetë
fakultetet.


Nëse numri i pikëve te disa
kandidatë është i barabartë, zgjedhja e kandidatëve do të bëhet në bazë të
suksesit të përgjithshëm nga shkolla e mesme. Nëse edhe pas kësaj do të kemi të
njëjtën dukuri, merret suksesi nga lëndët e ngushta profesionale. Nëse dukuria
e numrit të barabartë të pikëve përsëritet, zgjedhjen e kandidatëve (deri te
numri i paraparë për regjistrim) do ta bëjë komisioni përkatës i fakultetit.


Komisionet janë të obliguara që
tërë ranglistën e kandidatëve sipas pikëve t’ia dërgojnë Rektoratit të Universitetit.


Me rastin e konkurrimit,
kandidatët duhet t’i sjellin këto dokumente origjinale
:

o
Certifikatën e lindjes (nuk është me rëndësi
data e lëshimit të saj);o
Dëftesat e të gjitha klasave të shkollës
së mesme;o
Diplomën e kryerjes së shkollës së mesme
ose dëftesën e maturës, nëse ka patur provim të maturës;o
Vendimin mbi njohjen e shkollimit jashtë
vendit;o
Pagesën prej 10 Є.

Forma e pagesës merret në
Universitet, ndërsa pagesa bëhet në bankë.


Shtetasit e huaj, që nuk e kanë
mbaruar shkollimin e mesëm në gjuhën shqipe, përveç dokumenteve të lartcekura,
paraqesin edhe dëshminë mbi njohjen e gjuhës shqipe.


Kandidatëve u rekomandohet që
para paraqitjes në konkurs të kenë kopje të mjaftueshme të dokumenteve, sepse
dokumentet origjinale nuk do të mund t’i tërheqin deri në përfundim të
studimeve apo çregjistrim nga fakulteti
.
AFATET E KONKURSIT

Për regjistrimin e studentëve në vitin e parë të studimeve
afatet e konkursit janë si vijon:


Paraqitja e dokumenteve zgjat prej datës 13.09.2011 deri më 21.09.2011


Provimi pranues do të mbahet më 23.09.2011 duke filluar prej orës 8.00


Të gjithë
kandidatët të cilët i nënshtrohen provimit pranues duhet ta kenë me vete dokumentin
e identifikimit
.

Orari i mbajtjes së provimit pranues është si vijon:

Më 23.09.2011:

·
Juridik prej
8:00-9:00;·
Administrim
Biznesi prej 9:30-10:30;·
Menaxhment
Ndërkombëtar prej 11:00-12:00;·
TIT prej
13:00-14:00;·
Dizajn i
sofftwerit prej 13:00-14:00;·
Gjuhë
gjermane prej 13:00-14:00·
Fakulteti i Edukimit prej 14:30-16:00:
Shpallja e rezultateve të provimit pranues do të bëhet më
27.9.2011.


Kandidatët që
refuzohen mund t’i paraqesin ankesë Komisionit për ankesa, të njëjtën ditë kur
janë njoftuar për rezultatet e provimit pranues. Pas këtij afati, ankesat nuk
do të pranohen. Lidhur me ankesat komisioni merr vendim ditën e nesërme.


Regjistrimi i kandidatëve të pranuar

Regjistrimi i kandidatëve të pranuar do të bëhet sipas
fakulteteve dhe këtij orari:


29.09.2011,
prej oërs 9:00-15:00 për programet e
mëposhtme:


·
Gjuhë Gjermane;


·
Administrim Biznesi;


·
Menaxhment Ndërkombëtar;


·
TIT;


·
Dizajn i Sofftwerit;


·
Juridik

30.09.2011,
prej oërs 9:00-15:00 për programin e
mëposhtëm:


o
Fakulteti i Edukimit
Regjistrim të kandidatëve jashtë
këtyre afateve nuk do të ketë, prandaj luten kandidatët e pranuar që t’i
përmbahen afatit të theksuar më sipër.


Kandidatët e pranuar me rastin e regjistrimit duhet të paraqesin:

1. Fletëregjistrimin e plotësuar,
i cili merret me rastin e regjistrimit;2. Tri fotografi (formati 4.5 x 6
cm), të cilat duhet të jenë sipas normave dhe rregullave për dokumente
personale;3. Pagesa për një semestër në
lartësi prej 50 € për studime të rregullta.


Pagesa bëhet në njërën prej bankave
afariste me fletëpagesë, e cila merret në Universitet.

Për informata më të hollësishme
kandidatët mund t’i drejtohen Universitetit ose të hapin faqen e internetit: www.uni-prizren.com


I.
Numri i
studentëve të cilët do të pranohen në Universitetin e Prizrenit-sipas
programeve është si vijon:Nr. rend.:

Programet (fakultetet):

Numri i stud.për regjistrim:

1

Juridiku

66

2

Administrim
Biznesi


51

3

Menaxhment
Ndërkombëtar


31

4

TIT

124

5

Dizajn i
Sofftwerit


156

6

Gjuhës
Gjermane


7Gjithsej:

435

II.
Fakulteti i Edukimit

A.
Në Gjuhën shqipe:


Nr. rend.:

Programet (fakultetet):

Numri i stud.për regjistrim:

1

Fillor

27

2

Parashkollor

30

3

Gjuhë dhe
letërsi shqipe


8

4

Matematikë-Informatikë

36

5

Fizikë-Kimi

38Gjithsej:

139B.
Në Gjuhën boshnjake:


Nr. rend.:

Programet (fakultetet):

Numri i stud.për regjistrim:

1

Matematikë-Informatikë

17

2

Gjuhë dhe
letërsi boshnjake


5Gjithsej:

22C.
Në Gjuhën turke:


Nr. rend.:

Programet (fakultetet):

Numri i stud.për regjistrim:

1

Programi
parashkollor


15

2

Matematikë-Informatikë

18Gjithsej:

33


PROVIMI PRANUES

Provimi pranues mbahet nga lëndët e lëmit të ngushtë
profesional të degëve mësimore të fakultetit dhe atë:


1.
Programi i Juridikut: Fillet e
së drejtës, E drejta kushtetuese dhe Gjuhë Shqipe2.
Programi Administrim Biznesi: Hyrje
në ekonomi, Matematikë3.
Programi Menaxhment Ndërkombëtar: Hyrje në
ekonomi, Matematikë4.
Programi TIT: Matematikë


5.
Programi Dizajn i Sofftwerit: Matematikë


6.
Programi Gjuhës Gjermane: Gjuha
gjermane (me shkrim)


Fakulteti i
Edukimit


Në Gjuhën shqipe:

1.
Programi Fillor: Gjuhë shqipe,Matematikë dhe Testi të lexuarit e
kuptimshëm.2.
Programi Parashkollor: Gjuhë shqipe,Matematikë dhe Testi të lexuarit e
kuptimshëm3.
Gjuhë dhe letërsi shqipe: Provimi pranues mbahet nga lënda: Gjuhë dhe Letërsi
shqipe4.
Matematikë – Informatikë: Matematikë dhe Informatikë


5.
Fizik –
Kimi
: Fizik dhe Kimi

Në Gjuhën boshnjake:

1.
Matematikë
– Informatikë
: Matematikë dhe
Informatikë2.
Gjuhë dhe
letërsi boshnjake:
Provimi pranues mbahet nga
lëndët: Gjuhë dhe Letërsi boshnjake


Në Gjuhën turke:

1.
Programi Parashkollor: Gjuhë turke,Matematikë dhe Testi të lexuarit e
kuptimshëm.2.
Matematikë – Informatikë: Matematikë dhe Informatikë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Afati i dyte per regjistrimin e studenteve te rinj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Lajmet te Portali :: LAJMET E UPPz-së-
Kërce tek: