Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse jane krijuar firmat?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Pse jane krijuar firmat?   11th December 2011, 19:03

Pse janë krijuar Firmat ?
Duke organizuar prodhimin, firma koordionon
aktivitetet ekonomike të shumta të individëve. Por firma nuk është i
vetmi institucion që koordinon aktivitetet ekonomike. Koordinimi mund të
arrihet edhe nëpërmjet tregut.
Tregu shërben si mekanizëm për të koordinuar planet e shitjes dhe të blerjes së individëve të ndryshëm. Duke blerë inpute dhe shërbime në shumë tregje individuale, kushdo mund të organizojë prodhimin e të mirave dhe shërbimeve që konsumon.
Le të supozojmë, Psh. se makina e një personi është prishur.
Ka dy rrugë nëpërmjet të cilave ajo mund të riparohet: ose duke e cuar
në një firmë që kryen shërbimin e riparimit të makinave, ose duke
koordinuar të gjitha veprimet vetë individi në tregjet e ndryshme. Rruga
e parë quhet koordinim i firmës, kurse rruga e dytë quhet koordinim i tregut.
Koordinimi i Firmës- Konsiston në faktin që pronari i
makinës e con atë në firmën që riparon makina. Pronari i kësaj firme
koordion të gjitha aktivitetet e nevojshme për të riparuar makinën. Pasi
rregullohet makina, pronari i saj paguan paratë vetëm një herë për të
gjitha shërbimet e kryera prej saj.
Koordinimi i Tregut- Konsiston në faktin se për të
rregulluar makinën, pronari i saj duhet fillimisht të pajtojë një
mekanik, i cili duhet të shikojë defektin dhe të bëjë listën e pjesëve
të ndërrimit si dhe instrumenteve që duhen për t’i vendosur ato.Pastaj,
ai duhet të blejë pjesët e ndërrimit në një dyqan dhe të marrë hua
instrumentet nga një firmë që i jep ato me qira. Më pas, duhet të gjejë
një mekanik të gjejë një mekanik tjetër për të vendosur pjesët e
ndërrimit. Nëpërmjet kësaj rruge, pronari i makinës kryen shumë
Transaksione individuale.
Cfare e përcakton rrugën që do të zgjedhë pronari i
makinës? Përgjigjja është kostoja .Pronari i makinës do të ndjekë atë
rrugë që është me kosoto më të ultë, pra Metodën ekonomikisht më
eficente.Por kosoton më të ultë të këtij shërbimi e realizon Frima.
Kështuqë pronari gjithsesi se do të zgjedhë rrugën e parë të riparimit
të makinës. Si pasojë e kësaj ka tre arsye kryesore pse firmat janë me
eficente se sa tregjet si koordinatore të aktivitetit ekonomik :Ulja e
kosotove të transaksioneve, Ekonomizimet e shkallës, Ekonomizimet e
skuadrave të prodhimit.

Burimi : Hyrje në Ekonomi
Përgaditi: Ilire Raifi
Marre nga: menaxherat.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Pse jane krijuar firmat?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Menaxhment Ndërkombëtar-
Kërce tek: