Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Me kompjuter e gjen hajdutin e laptopëve 3000 km larg

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Me kompjuter e gjen hajdutin e laptopëve 3000 km larg   27th November 2011, 18:46

Me kompjuter e gjen hajdutin e laptopëve 3000 km larg


Londër, 22 nëntor - Gjatë pushimeve në Tenerife, apartamenti i
britanikut Mike Birtëhistle ishte zbrazur. Ndër të tjera ishin vjedhur
dhe dy MacBook nga një mijë sterlina secili. Pasi është kthyer në Angli
47 vjeçari i ka treguar ngjarjen ortakut të tij David Duffy, ekspert i
teknologjisë. Shoku është vënë menjëherë në punë falë njohurive të tij
informatike dhe jo vetëm ka arritur të gjejë laptop-ët e vjedhur, por ka
gjetur dhe hajdutin që ndodhej tremijë kilometra larg.

Për David
Duffy të gjente kompjuterët e vjedhur ka qenë shumë e lehtë . Njëri nga
kompjuterët ishte i lidhur në internet dhe 39 vjeçari ka mundur të
marrë kontrollin e kompjuterit në distancë. Nga kamera e kompjuterit ka
mundur të shohë fytyrën e hajdutit, i cili qëndronte ulur përpara, në
këtë pikë i ka bërë disa foto dhe me anë të postës elektronike ja ka
dërguar një mikut të tij në Tenerife. Ky i fundit i ka çuar imazhet në
policinë lokale që ka identifikuar menjëherë hajdutin, që ishte i njohur
për krime të tjera në të shkuarën.

Tashmë që të dy laptop-ët i
janë kthyer pronarit të ligjshëm, Mike Birtëhistle ka falënderuar
publikisht kolegun duke treguar se informacionet e përmbajtura në
kompjuterë kishte shumë herë më shumë vlerë se vetë ata: ”Kur pashë se
më kishin vjedhur shtëpinë nuk kisha më shpresa se do t’i shikoja më
kompjuterët”, ka thënë ai për Daily Telegraph.

“Është një fitore e teknologjisë kundër krimit”, ka deklaruar ortaku i tij për Daily Mail, transmeton BW.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Me kompjuter e gjen hajdutin e laptopëve 3000 km larg
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hamburg: Qeni i policisë kafshon hajdutin shqiptar
» Vargje të thurura nga Donika Çela. Itali. - LARG URREJTJES!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Kuriozitete-
Kërce tek: