Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Përse vishej njësoj Steve Jobs?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Përse vishej njësoj Steve Jobs?   16th October 2011, 22:20

Përse vishej njësoj Steve Jobs?
Publikuar: 14.10.2011 - 17:21

Vite me radhë Steve Jobs ka mbajtur të njëjtën veshje dhe sigurisht ka pasur një arsye pse ka vepruar asisoj. Po cila ishte ajo?

Të gjithë kujtojnë veshjen tipike të Jobsit, një bluzë të errët, një palë xhinse dhe atlete ngjyrë të çelur. Derisa e kujtojmë veshjen tipike të tij, jo të gjithë e dinë përse ai vishej kështu.

Sipas një biografie të tij të pabotuar, autori Walter Isaacson tregon së ideja e tij kishte marrë shkas nga një vizitë në Japoni në kompaninë Sony, transmeton Ikub.

Drejtuesi i atëhershëm i kompanisë Akio Morita, i kishte shpjeguar Jobsit se për të krijuar një lidhje sa më të mirë ndërmjet punëtorëve dhe kompanisë, por edhe për t’iu mundësuar veshjen punëtorëve, të cilët jo të gjithë kishin mundësi që ta siguronin, kishin hedhur dhe materializuar idenë e uniformës së punës.

Me t’u kthyer në kompaninë e tij, Steve mendoi të zbatonte të njëjtën gjë në kompaninë e tij, por ideja nuk gjeti përkrahje. Andaj, vendosi ta zbatonte vetëm për vete. Jobs më pastaj vendosi kontakt me stilistin e Sonyt, Issey Miyake, i cili ia prezantoi disa variante, prej të cilave ai zgjodhi atë që tashmë është bërë e famshme për të gjithë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Përse vishej njësoj Steve Jobs?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Kuriozitete-
Kërce tek: