Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sektori Privat dhe Publik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët : 16683
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Sektori Privat dhe Publik   8th October 2011, 22:28

Sektori Privat dhe PublikNga aspekti I asaj se kush I themelon, kush I menaxhon dhe kush I financion, bizneset mund te ndahen në biznese te karakterit privat dhe publik. Sektorin public e përbëjnë bizneset të cilat themelohen,organizohen dhe financiohen prej shtetit ose prej ndonje organi te tij, sic jane agjencite qeveritare, ministrite, ndonje njesi vetqeverisjes locale ( komune) dhe ngjajshem.Poashtu institucionet shteterore kane nivel te larte te kontrollit te drejtperdrejt ne funksionimin menaxhimin dhe ne punen e ndermarrjeve publike. Bizneset e sektorit public kane rol te vecante ne jeten ekonomike te vendit meqe kujdesen per prodhimtarine, shitjen dhe distribuimin e te mirave dhe sherbimeve me interes public. Sektorin public kryesisht e perbejne biznese ne infrastrukturen e madhe ekonomike, sic jane posta, telekomunikimet, naftesjellsi, gazsjellsi, elektroekonomia, hekurudha, ujsjellsi, aeroportet, portet etj.

Ndermarjet private nuk jane te interesuara qe te investojne ne keto biznese per shkak te nevojes per te investuar mjete te medha kapitale, per shkak te fitimit te ulet te biznesit ose per shkak te periudhes se gjate te kthimit te mjeteve te investuara.

Sektorin privat e perbejne biznese te cilat themelohen dhe organizohen si rezultat I iniciatives private, boshti I se ciles eshte pronesia private. Pronesia mbi faktoret e prodhimtarise I japin liri pronarit qe lirshem te disponoj me to dhe ti orientoje aty ku per ate eksiston interes ose fitim. Liria per te vendosur sit e shfrytezohet pronesia private sit e disponohet me truallin objektet dhe mjetet financiare personale, eshte pjese e rendesishme e cdo ekonomie tregtare.

Qe te krijohen kushtet ne te cilat ne menyren normale te rrjedh biznesi domosdo duhet te eksistoje njohja dhe mbrojtja e drejtes se pronesis private nga ana e shtetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Sektori Privat dhe Publik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: