Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dallimet ne mes te menaxherit dhe ndermarresit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16363
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Dallimet ne mes te menaxherit dhe ndermarresit   7th October 2011, 19:58

Dallimet ne mes te menaxherit dhe ndermarresit

Ndërmarrësi është ai person I cili forman nsërmarrjën, ndërsa Menaxheri është është ai person I cili kryhen punët e administrimit të ndërmarjës. Aksionet e ndërmarrësve kryesisht bazohen në pranimin e rezikut të plotë që mund të shkaktohet nga rethina, në të vërtet rreziku element I ndërmarrësisë dhe I jep kuptimin e plotë asaj. Ndërmarrësi i sukseshëm duhet të ketë besim të madhë në aftësitë e veta dhe te besoj se do të mund të tejkaloj pengeat e pa pritura. Ai kupton se gabimet janë pjesë e jetës dhe pjesë e aktivitetit afarist. Ndërmarrësit janë persona që shumë pak janë të motivuar të arrijnë pushtet e pozitë. Për ndërmarrësin zhvillimi I ndërmarrjës është kënaqësi e vërtetë e paratë dhe profiti janë mjete me të cilat ai e matë suksesin e punës së tij. Ndërmarësit para se të punësohen në biznesin e vet shpesh I kanë ëndërruar punët, kanë mbetur pa punë, jo për shkak të papunësisë së tyre, por për shkak të konflikteve në rethinë që ka kërkuar dëgjueshmëri. Nërmarësi sipas natyrës është lider.

Autor:
E. Krasniqi
Menaxherat.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Dallimet ne mes te menaxherit dhe ndermarresit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhevat Rexhaj:H. THAQI DHE A. KURTI- DALLIMET DHE TË PËRBASHKËTAT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Menaxhment Ndërkombëtar-
Kërce tek: