Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Njerëzit çdo dhjetë vjet zvogëlohen për 1,25 cm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15598
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Njerëzit çdo dhjetë vjet zvogëlohen për 1,25 cm   2nd October 2011, 09:39

Harvard, 27 shtator – Në moshën 30 vjeçe njerëzit arrijnë lartësinë më të madhe të shtatit, e pastaj nisin të zvogëlohen. Kështu kanë zbuluar shkencëtarët e Universitetit të Harvardit. Për shumicën e njerëzve ky është një proces normal, kur unazat e kurrizit petëzohen, kurse muskujt zvogëlohen dhe për pasojë humbin 1,25 cm.

Zvogëlimi dramatik mund të jetë indikator i problemeve serioze shëndetësore, siç është osteoporoza, që rezulton nga masa e palcës kurrizore dhe plasaritja e eshtrave. Kështu mashkulli 70 vjeç, i cili gjatë dy vjetëve zvogëlohet për pesë centimetra ka rrezik të dyfishtë më të madh për frakturë të kërdhokullave nga moshatarët e tij.

“Aktiviteti fizik, qëndrimi pozitiv, ndërprerja e duhanit dhe ushqimi i shëndetshëm që ofron kalium e vitaminë D me bollëk ngadalëson zvogëlimin, por nuk mund të injorohet predispozicioni gjenetik” pohojnë shkencëtarët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
 
Njerëzit çdo dhjetë vjet zvogëlohen për 1,25 cm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vullnet Poshka:Dhjetë vjet pas
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistët
» Jotgo Telo:KATËRMBËDHJETË SUMBULLA DASHURORE (Cikël lirikash për respekt te s. Valentinit).
» 'Grupi i Llapit' dënohet me 13 vjet burgim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Kuriozitete-
Kërce tek: