Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 - LIGJET THEMELORE TE KIMIS - ( KIMI )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 14389
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: - LIGJET THEMELORE TE KIMIS - ( KIMI )   30th September 2011, 22:54

Ligjet themelore te Kimise[/b

]Ligji mbi ruajtjen e mases -[b] Ligji i Lavazjeut


Masa e pergjithshme e substancave qe marrin pjese ne reaksionin kimik mbetet e pandryshuar


Ligji i Prusitit

Elementet kimike komponohen njeri me tjetrin gjithmone ne raport masash te caktuara rigorozisht psh H2O 2:16 pse 1:8
Al2O3 54:48 pse 9:8

Ligji i Avogadros

Ne vellime te barabarta te çfardo gazi ne kushte normale ka numer te barabart te molkulave. Te gazet grimca me e imet eshte Molekula e jo ATomi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
- LIGJET THEMELORE TE KIMIS - ( KIMI )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Të respektohen ligjet duke mbrojtur interesat e udhëtarëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Drejtimet tjera :: Fizikë - Kimi-
Kërce tek: