Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dhjete ujevarat me te bukura ne bote

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:17

9. Plitvice Falls

Kjo ujevare gjendet Te liqenet e Plitvice.Eshte nje park kombetar ne Kroaci ne kufi me Bosnjen dhe Herzegovina.16 liqene te ndara (12 liqene ne grumbillimin e siperm dhe 4 ne grumbullimin e poshtem) te formuar nga natyra me nje siperfaqe 636 m ne 503.Uji qe vjen nga liqeni me i poshtem formon lumin Korana.Uji qe ndryshon ngjyre per shkak te minerale dhe kendit te diellit perben nje bukuri te rralle natyrore te mbrojtur nga UNESCO ne 1979.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:18

8. Ramona FallsEshte nje ujevare ne pjesen me te lartme te lumit Sandi,ne pjesen perendimore te Mount Hood,Shtetet e Bashkuara.Ndodhet ne pjesen me te dukshme te eger ne nje lartesi prej 1,090 metra.Ujevara eshte rreth 37 metra e larte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:21

7. Iguazu FallsEshte nje ujevare nga lumi me te njejtin emer e cila gjendet ne kufi me Brazilin Paraguain dhe Argjentinen.Emri vjen nga y= uje ûasú=i gjere). Europiani i pare qe e gjeti kete ujevare ishte spanjolli Alvar Nunez Cabesa de Vaca ne 1541.Ujevara Iguazu eshte kombinimi i 275 ujevarave ne gjatesine 2.7 km te lumit.Disa prej tyre bien nga lartesija 82 metra ,shumica rreth 64 metra.Garganta del Diablo (gryka e diallit) ujevare ne forem U-je nga nje lartesi 82 metra,gjeresi 150 metra eshte me mbreselenesja.Eshte park kombetar nga te dy shtetet.miratuar nga UNESCO trashgimi boterore ne 1984 dhe 1986.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:22

6. Detian FallsNdodhet ne kufi midis Vietnam dhe Kines.Bie nga nje lartesi prej 30 metrash.Perhapja e degeve te ujevares behet ne menyre te tille qe pamja e perfituar eshte e mrekullueshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:24

5. Victoria FallsEmri i eshte vene nga eksploruesi Skocez dr.David Livingstone ne 1855.Ndodhet midis Zambias dhe Zimbabve ne Afrike,ne lumin Zambezi.Eshte park kombetar ne te dyja shtetet gjithashtu trashgimi boterore nga UNESCO.Nuk eshte me e larta por ujevara me e gjere ne bote.1,708 metra gjeresi dhe 108 metra lartesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:25

4. Havasu FallsNje nga ujevarat me te fotografuara.Ujevara e dyte ne Kanion.E njohur per grumbullimin e saj natyral dhe mineralet e shumta te cilat i shtojne bukurine dhe shpesh renia e ujit ne dy pjese e bejne kete ujevare te mahnitshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:27

3. El Nicho FallsUjevare ne Kuba.Nje vend i pasur ne flora dhe fauna.Kush ehste i interesuar per nje jete natyre te eger dhe interesohet ne shpend eshte vendi i duhur.si :Tocororo,nje shpend vendas me ngjyra te ndezura dhe te dukshme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:28

2. Angel FallsGjendet ne Venezuele.Ujevara me e larte me renie te lire.Lartesi prej 979 metrash.Pamje mahnitese e natyres.E pare fillimisht ne fillimet e shkeullit te 20 nga eksploruesi Ernesto de Santa Cruz.Por nuk ishte e njohur zyrtarisht deri kur u zbulua nga aviatori amerikan James Crawford Angel i cili po fluturonte ne fakt drejt disa miniera ari.Indianet e quajten ate 'ujevara e diallit'.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   25th September 2011, 17:30

1. Niagara FallsMidis Shteteve te Bashkuara dhe Kanadase.Nuk eshte me e larta por ka prurje per meter kub ne sekond me te medha ne te gjithe boten.Eshte e famshme per bukurine e saj dhe per burimet hidrike shume te rendesishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Fidane
Student i ri
Student i ri
avatar

Numri i postimeve : 10
Pikët e grumbulluara : 13072
Reputacioni : 0
Join date : 24/09/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Fizike-Kimi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   27th September 2011, 11:53

ujvara ma e bukur ke e 9-ta..nicee.. Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 16368
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 28
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   27th September 2011, 15:45

Por edhe Niagara eshte super....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dhjete ujevarat me te bukura ne bote   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dhjete ujevarat me te bukura ne bote
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Këze Kozeta Zylo: Dy motra shkodrane, dy lule të bukura gjithë aromë të Mëmëdheut tonë
» Gra të mira e të bukura Ju përshëndet poeti Vullnet Mato me poezinë DHURATA GRAVE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Working :: Projekte të ndryshme-
Kërce tek: